facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Aktivity transferu technologií a znalostí v Evropě

26. 1. 2020
Aktivity transferu technologií a znalostí v Evropě

Evropská asociace pro znalostní transfer ASTP publikovala výsledky rozsáhlého šetření mezi zástupci evropských kanceláří transferu technologií a znalostí. Data poskytují komplexní přehled o stavu transferu v Evropě.

ASTP je nezisková organizace, jejímž cílem je podporovat transfer znalostí a technologií mezi akademickým sektorem a průmyslovou sférou. Byla založena v roce 2000 za účelem vzdělávání a zprostředkování znalostí v oblasti technologického transferu. Českou republiku v ní zastupuje spolek Transfera.cz, členkou její osmičlenné výkonné rady je Hana Kosová z CPPT Univerzity Karlovy.

Pomocí každoročního šetření mezi profesionály věnujícími se transferu znalostí monitoruje ASTP stav transferu v Evropě. Šetření sleduje informace o komercializaci výsledků výzkumu a vývoje, licencích, ochraně duševního vlastnictví nebo uzavřených smlouvách o spolupráci.

Nedávno vydaná publikace shrnuje data za finanční rok 2017 a je založena na doposud největším vzorku 475 transferových kanceláří z 27 zemí.

Dle průzkumu bylo mimo jiné v tomto roce v Evropě díky jejich aktivitě uzavřeno více než 55 tisíc licenčních smluv, vzniklo 4 676 start-up a 486 spin-off společností a příjmy z ochrany duševního vlastnictví dosáhly bezmála půl miliardy eur. Celková hodnota uzavřených kontraktů a smluv o spolupráci dosáhla čátky 3,81 miliardy eur.

Celý report je ke stažení zde

astp

 

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: ASTP