facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

České firmy by se měly v oblasti Průmyslu 4.0 inspirovat v zahraničí

23. 11. 2018
České firmy by se měly v oblasti Průmyslu 4.0 inspirovat v zahraničí

České firmy zatím stále neumí dostatečně využít potenciál digitalizace, jak vyplývá z nové studie společnosti EY. Největší překážkou implementace nových nástrojů a technologií je pro ně nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Módní výraz

Termín „Průmysl 4.0“ se v posledních letech skloňuje čím dál častěji. Dokonce tak často, že se podle některých názorů jedná jen o jakousi marketingovou bublinu. Alena Nováková z Národního centra průmyslu 4.0 (NCP 4.0) ale vysvětluje, že se si pod tímto pojmem můžeme představit především průmyslové roboty, automatizaci výroby a digitalizaci a jejich využití k zefektivnění, větší flexibilitě a zpřesnění výroby spolu s úsporou lidských zdrojů, surovin a nákladů.

Jak ukázal nedávný průzkum, právě tyto výhody si firmy od takzvané čtvrté průmyslové revoluce slibují. Studie zaměřená na oblast Průmyslu 4.0, kterou provedla společnost EY ve spolupráci s Hospodářskou komorou České republiky, probíhala mezi 183 firmami z výrobního a zpracovatelského průmyslu v létě 2018. Více než polovina z těchto firem je ochotná v následujících letech vynaložit na implementaci nových nástrojů přes 10 % svých investičních výdajů. Největší překážkou je pro ně ale nedostatek kvalifikovaného personálu.

Průmysl 4.0 Graf3

Zdroj: EY

Firmy neumí využít potenciál k zásadní transformaci

Podle autorů studie české firmy neumí potenciál digitalizace využít naplno a měly by se více inspirovat v zahraničí. Jak uvádí Petr Knap, vedoucí partner oddělení podnikového poradenství společnosti EY, světové výrobní společnosti častěji využívají digitalizaci k zásadní změně obchodního modelu nebo k výraznému kvalitativnímu zlepšení vlastní produkční kapacity. „České podniky v rozhodující většině řeší a testují parciální témata a nevyužívají potenciál nových technologií pro zásadní transformaci a rozvoj,“ dodává Knap.

České firmy si totiž často ani nedokážou představit, jaké by pro ně nové technologie mohly mít konkrétní přínosy, jak v nedávném rozhovoru pro náš portál zmínil Roman Holý, ředitel NCP 4.0. „Může to být výhoda, pokud se nám podaří technologie Průmyslu 4.0 skutečně zavést ve většině průmyslových firem. Pokud se to ale nepodaří a nebudeme stíhat německé tempo, může to být problém, který způsobí odliv některých projektů nebo investic z České republiky,“ uvádí Holý na příkladu našeho západního souseda.

Nedostatek kvalifikovaného personálu trápí každou druhou firmu

Polovina společností zapojených do studie společnosti EY považuje za překážku implementace nástrojů technologií Průmyslu 4.0 nedostatek kvalifikovaného personálu. Podle části dotázaných firem by situaci pomohla řešit státní podpora v oblasti rozvoje nových studijních oborů zaměřených mezioborově. „Omezené množství odborníků na technologie spojené s Průmyslem 4.0 na trhu práce je mimo jiné důsledkem nedostatečné nabídky relevantních studijních oborů na technických středních a vysokých školách, dodává k tomu Jan Burian z EY.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)