facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Novým předsedou RVVI bude Andrej Babiš

15. 12. 2017
Novým předsedou RVVI bude Andrej Babiš

Novým předsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) bude nový premiér vlády Andrej Babiš. První místopředsedkyně RVVI by se mohla stát Miroslava Kopicová, bývalá ministryně školství ve vládách Mirka Topolánka a Jana Fischera.

Novým předsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace se po Pavlu Bělobrádkovi stane nově jmenovaný premiér, Andrej Babiš. Nová vláda tak již nepočítá s pozicí místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace a jeho kompetence vrací premiérovi.

Rada má podle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků za úkol připravovat Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a kontrolovat jejich realizaci, připravovat metodiky hodnocení výsledků výzkumných organizací a výsledků ukončených programů či hodnotit výsledky výzkumných organizací. RVVI také podává návrhy na členy předsednictva a předsedu Technologické agentury České republiky a Grantové agentury České republiky, zpracovává priority země v podpoře aplikovaného výzkumu, vývoji a inovacích a v neposlední řadě také podává návrh na výši celkových výdajů na výzkum, vývoj a inovace.

Rada má 17 členů včetně předsedy a místopředsedů Rady. V předchozích vládách byl předsedou RVVI například Mirek Topolánek nebo Petr Nečas. V posledním období byl předsedou Rady bývalý místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Babiš už také oslovil Miroslavu Kopicovou s nabídkou členství v RVVI. Podle týdeníku EURO Kopicová potvrdila, že by ji Babiš rád viděl v čele rady jako její první místopředsedkyni. Současná ředitelka Národního vzdělávacího fondu působila v Radě pro výzkum, vývoj a inovace střídavě od roku 2006 do roku 2014. V roce 2006 zastávala post ministryně školství v Topolánkově vládě, do vedení rezortu se vrátila v roce 2009 ve vládě Jana Fischera.
 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Týdeník Euro, Úřad vlády ČR