facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Politici jednali s eurokomisařem Moedasem

15. 6. 2018
Politici jednali s eurokomisařem Moedasem

Premiér Andrej Babiš a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga jednali tento týden s eurokomisařem pro výzkum, vědu a inovace Carlosem Moedasem. Tématem schůzek bylo laserové centrum ELI a nový rámcový program Horizon Europe.

Ministr Plaga s eurokomisařem Moedasem ve středu 13. 6. 2018 diskutoval o socioekonomických dopadech Evropských strukturálních a investičních fondů, a to konkrétně na region Dolních Břežan, Vestce a Hodkovic ve Středočeském kraji. Mluvili také o přípravách 9. rámcového programu EU pro výzkum, vývoj a inovace, Horizon Europe. Ten bude v letech 2021 až 2027 představovat stěžejní nástroj finanční podpory výzkumu ve výši takřka 100 mld. eur.

Program setkání ministra Plagy a eurokomisaře Moedase zahrnoval také prohlídku centra ELI Beamlines. ELI – Extreme Light Infrastructure – je panevropská výzkumná infrastruktura, která zahrnuje 3 pilíře (zařízení) situované ve 3 evropských státech. Jsou jimi ELI Beamlines (Dolní Břežany v ČR), ELI Attosecond (Szeged v Maďarsku) a ELI Nuclear Physics (Măgurele v Rumunsku). Výstavba ELI Beamlines byla v ČR zahájena v roce 2010, přičemž aktuálně jsou prováděny instalační práce a testování dodaných technologií. Zatím byly spuštěny 2 z celkových 4 laserových systémů a ve fázi testování se nachází rovněž 2 zdroje rentgenového záření a urychlovač iontů. Cílem je zpřístupnit experimentální kapacity ELI Beamlines prvním uživatelům již v roce 2018.

Premiér Babiš jednal eurokomisařem Moedasem v Hrzánském paláci o den později, 14. června 2018. S eurokomisařem Babiš debatoval především o programu Horizon Europe, který Evropská komise představila minulý týden v rámci návrhů budoucího rozpočtu EU. Česká vláda prosazuje, aby se Horizon Europe zaměřil na podporu zapojování účastníků z méně inovačně rozvinutých zemí, mezi které patří v rámci EU i ČR.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Úřad vlády ČR, MŠMT