Vytisknout tuto stránku

Predátorské publikování je celosvětově na vzestupu

16. 2. 2021
Predátorské publikování je celosvětově na vzestupu

Do zásadní citační databáze Scopus neustále pronikají predátorské výsledky. Vědecký časopis Nature v novém článku cituje výzkum vědců z akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI, publikovaný nedávno v časopise Scientometrics.

Geografickým rozmístěním autorů publikovaných v časopisech podezřívaných z predátorství se doposud zabývalo minimum studií. Analýza ekonomů Martina Srholce a Vítka Macháčka z CERGE-EI, uveřejněná 7. února 2021 v časopise Scientometrics, mapuje pronikání predátorských výsledků do významné citační databáze Scopus v celosvětovém srovnání.

„Predátorskými praktikami jsou nejvíce postiženy středně rozvinuté země zejména v Asii a severní Africe. Specificky se jedná o země bohaté na ropu a zemní plyn a východní země,“ uvedl zástupce ředitele CERGE-EI pro výzkum a hlavní autor analýzy Martin Srholec„Zároveň platí, že čím je národní výzkum v té které zemi rozsáhlejší, tím těžší je jej hodnotit, řídit a tudíž zabránit nárůstu predátorského publikování,“ dodal.

Předpokladem pro zlepšení situace do budoucna je propracovanější hodnocení výzkumu v jednotlivých zemích, otevřená recenzní řízení v časopisech a především důsledná kontrola dodržování edičních standardů ze strany citačních databází.

„Hodnocení výzkumu se nesmí spoléhat na počítání ‚čárek‘ za indexované výstupy, jako jsme to donedávna dělali v tzv. kafemlejnku i u nás. Je třeba odměňovat kvalitu, nikoli kvantitu výzkumu a především při hodnocení sledovat i věcný obsah publikovaných prací, tedy se nespoléhat na indexaci časopisů v citačních databázích,“ uvedl Srholec.

Článek uveřejněný v Scientometrics vznikl díky podpoře Akademie věd ČR. Je dalším výstupem dlouhodobého výzkumného zájmu autorů. Think tank IDEA již dříve k tématu predátorských časopisů publikoval aplikačně orientované studie a web aplikaci pro akademiky a knihovníky akademických institucí.

 

Celou studii Martina Srholce a Víta Macháčka najdete v příloze. 

 

Zdroj: CERGE-EIIDEA

redakčně upraveno