Vytisknout tuto stránku

Předseda vlády navštívil TA ČR

15. 2. 2017
Předseda vlády navštívil TA ČR

Premiér Bohuslav Sobotka navštívil dne 14. 2. 2017 Technologickou agenturu ČR. Spolu s předsedou Petrem Očkem zhodnotili dosavadní osmiletou činnost agentury a diskutovali o budoucím směřování českého aplikovaného výzkumu pro zajištění konkurenceschopnosti České republiky.

K jednání se připojili i zástupci mladé výzkumné generace, se kterými společně debatovali o potřebách současných mladých výzkumníků a výzkumnic a jejich zapojení do aplikovaného výzkumu, spolupráci s praxí a vyšším uplatnění výsledků výzkumu.

Technologická agentura v současné době podporuje více než 1500 projektů s ročním celkovým rozpočtem přes 4 mld. Kč, včetně 2,8 mld. Kč ze státního rozpočtu (v roce 2016). Díky nastavení podmínek podpory a další činnosti dlouhodobě podněcuje zvyšování soukromých výdajů do výzkumu a vývoje (VaV). Jen v roce 2016 se jednalo o téměř 1,3 mld. Kč soukromých výdajů vložených do společného výzkumu firem a výzkumných organizací.

V letošním roce bude vyhlášeno celkem šest veřejných soutěží, z toho ve třech nově vládou schválených klíčových programech pro české hospodářství a společnost. Na začátku roku 2017 bude konkrétně vyhlášena výzva v programu mezinárodní spolupráce DELTA na podporu společných projektů českých a německých partnerů v oblasti Průmyslu 4.0.

V prvním pololetí letošního roku proběhne veřejná soutěž i v programu pro mladou výzkumnou generaci ZÉTA. Zaměřuje se na podporu spolupráce akademické sféry a podniků prostřednictvím zapojení posluchaček a posluchačů magisterských a doktorských studijních programů vysokých škol a mladých výzkumných pracovnic a pracovníků ve věku do 35 let.

 

Zdroj: Tisková zpráva TA ČR