facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Prohlášení k návrhu státního rozpočtu na VaVaI na rok 2022

7. 6. 2021
Prohlášení k návrhu státního rozpočtu na VaVaI na rok 2022

V těchto dnech probíhá intenzivní příprava návrhu výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, experimentální vývoj a inovace (VaVaI) na rok 2022 s výhledem na léta 2023 a 2024. V této souvislosti Ministerstvo financí ČR (MF ČR) předložilo vládě ČR návrh státního rozpočtu ČR na léta 2022–2024, který má být projednán na schůzi vlády už dnes.

money 3818438 640

Z předloženého návrhu vyplývá, že má dojít k redukci celkového rozpočtu na VaVaI o 3,6 % oproti roku 2021, což v absolutních číslech znamená pokles o 1,4 mld. Kč v roce 2022 a stagnaci ve střednědobém výhledu na úrovni 36,1 mld. Kč. Jsme přesvědčeni, že návrh MF ČR náležitě nereflektuje důsledky pandemické krize a nezbytný požadavek na stimulaci ekonomického růstu prostřednictvím investic do oblasti VaVaI jak v makroekonomickém pohledu, tak v územní dimenzi s přímými regionálními dopady. V tomto směru je nutné také zdůraznit návratnost finančních prostředků vložených do VaVaI, a to jak z hlediska růstu hrubého domácího produktu, tak zvýšení daňových příjmů.

Současně jsme měli možnost seznámit se v rámci meziresortního připomínkového řízení s návrhem celkových výdajů státního rozpočtu ČR na VaVaI předloženým Radou pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Návrh MF ČR je přitom v zásadním rozporu s návrhem RVVI schváleným na jejím 368. zasedání dne 28. května 2021. Podle tohoto návrhu RVVI naopak počítá s navýšením celkových výdajů na rok 2022 o 1,4 mld. Kč oproti schválenému střednědobému výhledu. Celkově RVVI navrhuje výdaje na rok 2022 pro oblast VaVaI ve výši 39,4 mld. Kč.

V této souvislosti poukazujeme na zásadní přínos vědy a výzkumu v boji s pandemií covidu-19 a na prokázané schopnosti relevantních oborů VaVaI rychle hledat a nacházet nová řešení této krize. V neposlední řadě zdůrazňujeme opakovaně potvrzený kvalitativní růst výsledků výzkumné sféry, a to i v mezinárodním srovnání, což bylo umožněno postupným navyšováním výdajů na VaVaI v minulých letech.

Je také zřejmé, že zatímco návrh RVVI na rok 2022 zvýšený o 1,4 mld. Kč nad střednědobý výhled by umožnil nezbytnou stabilizaci výzkumné základny, a to zcela v souladu s „Memorandem o podpoře VaVaI v ČR“ z 19. prosince 2019 podepsaným předsedou vlády a předsedou RVVI, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy, předsedkyní AV ČR a předsedou České konference rektorů, návrh MF ČR by toto Memorandum popřel, neboť by neumožnil systematické navyšování výdajů státního rozpočtu na institucionální podporu na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumných organizací každoročně nejméně o 4 %.

Finanční stabilizace výzkumné základny je přitom klíčovou podmínkou pro úspěšný transfer znalostí a technologií a tím také pro dlouhodobý růst HDP a konkurenceschopnost především inovativní aplikační sféry, – to vše po společenských i ekonomických otřesech vyvolaných pandemickou situací. Pro zajištění podpory aplikovaného výzkumu, projektů spolupráce a vyhlášení příslušných klíčových výzev je proto nezbytné zabezpečit dostatečné prostředky jak v kapitolách MŠMT a AV ČR, tak i v rámci kapitol TA ČR a MPO. Významnou součástí požadovaného navýšeni výdajů na VaVaI je také spolufinancování nově připravovaného Operačního programu Jan Amos Komenský.

Z výše uvedených důvodů upozorňujeme vládu ČR, že přijetí návrhu MF ČR na redukci rozpočtu na VaVaI by znamenalo v konečném důsledku reálný pokles veřejné podpory celého systému VaVaI v České republice. Naopak plně podporujeme schválení stabilizačního rozpočtu na VaVaI na léta 2022–2024 podle návrhu Rady pro výzkum, vývoj a inovace, který byl 31. května 2021 předložen k projednání vládě ČR.

 

Za Akademii věd ČR: prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., předsedkyně

Za Českou konferenci rektorů: prof. Ing. Petr Sklenička, CSc., předseda

Za Svaz průmyslu a dopravy ČR: Ing. Dagmar Kuchtová, generální ředitelka

Za Radu vysokých škol: prof. Ing. Milan Pospíšil, CSc., předseda

Za Asociaci výzkumných organizací: Ing. Libor Kraus, prezident

Za Vysokoškolský odborový svaz: Mgr. Petr Baierl, předseda

 

Zdroj: Akademie věd ČR

 


Přečtěte si také rozhovor s místopředsedy RVVI Pavlem Baranem a Vladimírem Maříkem o tom, jaké dopady by měl případný pokles rozpočtu na vědu i o tom, které oblasti by si podporu zasloužily nejvíce.