facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Prvním místopředsedou RVVI se stal Pavel Baran, předsednictvo doplnil Vladimír Mařík

30. 1. 2021
Prvním místopředsedou RVVI se stal Pavel Baran, předsednictvo doplnil Vladimír Mařík

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) na svém pravidelném zasedání dne 29. ledna 2021 zvolila na uvolněnou pozici prvního místopředsedy RVVI Pavla Barana. Řadovým místopředsedou se stal nově Vladimír Mařík. V další volbě byl na předsedu Komise pro hodnocení výzkumných organizací (KHV) navržen ekonom Štěpán Jurajda.

Prvním místopředsedou RVVI se namísto Petra Dvořáka, který Radu na vlastní žádost opustil ke konci minulého roku, stal místopředseda Akademie věd ČR Pavel Baran.

Baran fotka Ivo Smrž 002 1Pavel Baran působí ve Filozofickém ústavu AV ČR, kde v letech 2004 až 2013 zastával pozici ředitele. Je místopředsedou Akademie věd pro oblast společenských a humanitních věd a působí také na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Věnuje se tématu morální a politické filosofie. Členem RVVI byl jmenován v roce 2016 namísto odvolané Evy Sykové. V rozhovoru pro Vědavýzkum.cz mluvil mimo jiné o hodnocení a financování nebo o vlivu koronavirové pandemie na českou vědu.

Místopředsedou RVVI se nově stal Vladimír Mařík, zakladatel a současný vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC). Středem jeho odborného zájmu je umělá inteligence a její využití v průmyslové praxi. Založil a v letech 1999–2013 vedl na pražském ČVUT Katedru kybernetiky. Stál u zrodu CIIRC a v letech 2013–2018 působil jako jeho ředitel. V Radě pro výzkum, vývoj a inovace působil nejprve v letech 2011–2015, a poté znovu od roku 2018. V letech 2010–2018 byl také předsedou Výzkumné rady TA ČR.

foto Marik2Vladimír Mařík působil i jako ředitel Výzkumného centra Rockwell Automation a od roku 2010 je předsedou představenstva společnosti CertiCon, a.s. Rozhovor, který portálu Vědavýzkum.cz poskytnul v září minulého roku, naleznete zde.

Dalším místopředsedou RVVI nadále zůstává i místopředseda vlády Karel Havlíček. Nového člena RVVI na uvolněné místo po Petru Dvořákovi zatím vláda nejmenovala.

Rada v pátek také volila předsedu Komise pro hodnocení výzkumných organizací a ukončených programů (KHV), která je klíčovým odborným orgánem Rady pro účely realizace Metodiky hodnocení výzkumných organizací. Čtrnáctičlennou komisi doposud vedl Petr Dvořák. Nyní byl na předsedu navržen ekonom Štěpán Jurajda z centra CERGE-EI, jehož nominaci musí ještě potvrdit předseda RVVI, premiér Andrej Babiš.

image002Štěpán Jurajda je empiricky zaměřený ekonom práce. Po doktorátu na University of Pittsburgh a postdoku na Princeton University ve Spojených státech se stal kmenovým pracovníkem Národohospodářského ústavu Akademie Věd ČR a Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy, kde také v letech 2009–2013 působil jako ředitel. Vedle členství v Radě vlády pro výzkum, vývoj a inovace a její Komise pro hodnocení výsledků je také členem Akademického sněmu AV ČR, Vědecké rady UK, MU a Grantové agentury ČR. Rozhovor s ním naleznete na portále Vědavýzkum.cz zde.

Na programu 364. zasedání RVVI., které se i tentokrát konalo formou videokonference, byla dále podpora VaV v rámci hospodářské strategie a plán činnosti na rok 2021.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Úřad vlády