facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vláda schválila dva nové programy TA ČR zaměřené na mezinárodní spolupráci

19. 5. 2018
Vláda schválila dva nové programy TA ČR zaměřené na mezinárodní spolupráci

Ve středu 16. 5. 2018 schválila vláda dva nové programy podpory aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací DELTA 2 a KAPPA. Program DELTA 2 navazuje na úspěšný program spolupráce se zahraničními agenturami DELTA. Program KAPPA je zaměřen na podporu projektů mezinárodní spolupráce v aplikovaném výzkumu s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem.

Program DELTA 2 je zaměřen na mezinárodní spolupráci ve VaVaI, jehož cílem je zajistit nové produkty, služby či procesy, které přispějí k expanzi českých podniků a výzkumných organizací na nové trhy a zvýšení jejich konkurenceschopnosti. V rámci programu bude navázána spolupráce českých subjektů s nejlepšími výzkumnými týmy světa, která přispěje k adopci zahraničního know-how, zahraničních pracovních postupů a výzkumné kultury či získání kontaktů na nové partnery. Program navazuje na úspěšný program DELTA, který rozvinul spolupráci v aplikovaném výzkumu se zeměmi jako je Jižní Korea, Čína, Tchajwan, Vietnam, Německo či zcela nově Izrael. Mezi další prioritní země do budoucna patří například USA, Kanada či Japonsko.

Typický projekt podpořený v programu DELTA trvá v průměru tři roky, náklady na jeho řešení představují cca 15 mil. Kč, z toho dotace ze státního rozpočtu činí 11 mil. Kč. Řešitelé v něm očekávají dosažení technicky realizovaného projektu, který vede k unikátním výsledkům uplatnitelných v praxi. Spolupráce zároveň musí být přínosná pro české subjekty zapojené do společného projektu. Výzkumné konsorcium většinou vede podnik s dalšími členy, jako jsou domácí výzkumná organizace a výzkumná organizace a podnik ze zahraničí.

Program KAPPA podpoří mezinárodní spolupráci ve VaVaI českých podniků a výzkumných organizací s partnery z Norského království, Lichtenštejnského knížectvíIslandu. Program míří na propojování výzkumných organizací s odběrateli výsledků VaVaI, tedy s podniky a dalšími subjekty na národní i mezinárodní úrovni, působící v různých společenských oblastech. Cílem programu je posílení rozvoje znalostí založených na výzkumu prostřednictvím mezinárodní spolupráce v aplikovaném výzkumu. Dále také zvýšení množství konkrétních výsledků aplikovaného výzkumu v oblastech, v nichž existuje shoda se zahraničním partnerem, které budou úspěšně zavedeny do praxe, a posílí tak konkurenceschopnost zúčastněných podniků a výzkumných organizací, a to podporou bilaterální, případně multilaterální spolupráce českých a zahraničních účastníků.

V programu KAPPA se očekává podpora projektů, které musí být vždy realizovány ve spolupráci s jedním partnerem z dárcovských států, tedy Norskem, Islandem či Lichtenštejnskem, a to projektů směřujících k unikátním výsledkům aplikovatelným v praxi se významným přínosem pro ČR. Program KAPPA, obdobně jako DELTA2 není tematicky omezen. Délka trvání typického projektu je 2 až 5 let, finanční limity na projekt se očekávají ve výši min. 500 000 eur a max. 5 000 000 eur.

 

Zdroj: TA ČR