Schválený návrh 43,3 miliard počítá s navýšením prostředků na podporu excelence ve vědě. Navýší se také podíl institucionální podpory, který stoupne na 58 %, což zajistí vyšší míru jistoty pro výzkumné instituce a vědce. Nově rozpočet počítá i s financováním strategických technologií – umělé inteligence, kvantových technologií a polovodičů.
„Po dvou letech stagnace půjde na vědu a výzkum konečně výrazně více peněz. Přes 3 miliardy navíc je dobrá zpráva pro českou vědu. Za zásadní považuji, že rozpočet je strukturován tak, aby posiloval podporu mladých nadaných vědců a přiblížil se standardům, které jsou běžné ve vyspělých západních zemích. Navýšení poměru institucionální podpory vůči účelové je krokem tímto směrem. Samozřejmě bych si přál, aby na vědu šlo ještě více peněz, ale v kontextu současné situace to považuji za úspěch, a hlavně splnění jedné z mých hlavních priorit,“ uvedl ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek.
V roce 2022 činily výdaje na vědu 39,1 mld., v minulém a letošním roce byl rozpočet v obou případech 40,2 mld., tedy bez výrazného navýšení.
Vládou schválená podoba rozpočtu počítá s navýšením podílu institucionální podpory na 58 %, což odpovídá světovým trendům. Vyšší podíl institucionální podpory pomáhá totiž zvýšit jistotu výzkumníků v zaměstnání a přispívá k poklesu jejich závislosti na grantech. Tyto prostředky tak putují zejména na celkový rozvoj vysokých škol, ústavů Akademie věd a dalších výzkumných organizací.
Do rozpočtu Akademie věd ČR půjde o zhruba 300 milionů korun více (7,95 mld.), podobné navýšení se týká Technologické agentury ČR (6,60 mld.), Grantové agentuře schválený rozpočet přidává zhruba 200 milionů (4,8 mld.).
Podpora mladých vědců i financování strategických technologií
V rámci prostředků pro Grantovou agenturu ČR se navyšuje podpora grantových projektů programu JUNIOR STAR, který se zaměřuje na začínající excelentní vědce. Také se ale počítá s novým financováním výzkumu v oblasti strategických technologií – umělé inteligence, čipů a kvantových technologií, na které se zaměřuje program TWIST pod Ministerstvem průmyslu a obchodu a v rámci speciální výzvy také program SIGMA administrovaný Technologickou agenturou ČR. V roce 2025 bude také podpořeno národní financování vzniku kompetenčního centra pro čipy v souvislosti se zavedením Aktu o čipech.
Zdroj: Úřad vlády ČR