facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

České firmy se na evropských výdajích na výzkum a vývoj v podnikatelském sektoru podílejí pouhým jedním procentem. Méně také využívají nepřímou daňovou podporu na VaV. Výzkum některých podniků se stává závislým na financování z veřejných zdrojů a z na sebe navazujících programů účelové podpory.

27. 4. 2018

Vědavýzkum.cz

Předseda vlády Andrej Babiš jednal ve čtvrtek 19. dubna 2018 s předsedou České konference rektorů Tomášem Zimou, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karlem Havlíčkem. Hlavním tématem schůzky byly státní výdaje na výzkum, vývoj a inovace.

20. 4. 2018

Úřad vlády

V Praze se v úterý 17. dubna 2018 konalo LII. zasedání Akademického sněmu AV ČR. Akademici na něm schválili usnesení, v němž se ohrazují proti plánovaným změnám v rozpočtu na vědu a výzkum. Shrnuli také hlavní aktivity Akademie věd.

19. 4. 2018

Vědavýzkum.cz

Vědci a vědkyně sdružení ve spolku Fórum Věda žije! (FVŽ!) zaslali premiérovi v demisi Andrejovi Babišovi otevřený dopis, ve kterém jej odrazují od záměru krátit schválený rozpočet na vědu a vysoké školství o více jak 850 milionů korun v souvislosti s chystaným zavedením slev ve vlacích a autobusech pro studenty a seniory. Jednalo by se tak o další snížení rozpočtu na dlouhodobě podfinancované kapitoly, potýkající se s vnitřním dluhem.

18. 4. 2018

Fórum Věda žije!

Český statistický úřad minulý týden publikoval souhrnné údaje o využívání nepřímé veřejné (daňové) podpory výzkumu a vývoje (dále VaV) v České republice v roce 2016. Kromě metodické části zaměřené na legislativu daňových odečtů VaV obsahuje publikace bohatou tabulkovou přílohu umožňující analyzovat využívání této podpory v soukromých podnicích a také porovnat daňovou podporu VaV s ostatními formami veřejné podpory. V příloze je uveden přehled daňové podpory VaV v zemích OECD.

16. 4. 2018

Evropská výzkumná rada (ERC) letos oslavila desáté výročí. Dle evropského komisaře pro vědu, výzkum a inovace Carlose Moedase se její působení dá hodnotit jako jeden z nejlepších počinů v Evropě za poslední dobu. Výzkumníci podporováni prestižními ERC granty získávají Nobelovy ceny a publikovali celkem přes 100 000 vědeckých článků.

11. 4. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská Observatoř pro výzkum a inovace zveřejnila výroční zprávu o stavu výzkumu a vývoje v roce 2017 v EU i v jejích jednotlivých státech. Zpráva pro Českou republiku zahrnuje zejména ekonomický kontext, hodnocení výkonů ve výzkumu, vývoji a inovacích, nejdůležitější události roku 2017 a budoucí výzvy pro národní politiku.

8. 4. 2018

Vědavýzkum.cz

Vláda schválila převedení agendy Národní výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci České republiky - takzvané RIS3 strategie - z Úřadu vlády České republiky na Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Jde tak o další krok k zeštíhlení agendy Úřadu vlády v oblasti VVI. MPO bylo zvoleno pro svoji příslušnost k aplikovanému výzkumu, vývoji a inovacím.

6. 4. 2018

Vědavýzkum.cz

Dnes, 29. 3. 2018, proběhlo zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). K hlavním probíraným tématům patřilo jednání o návrhu státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace na rok 2019. Stát totiž v příštím roce české vědě přidělí téměř 36 miliard korun. Rozpočet na vědu se tak zvýší, ačkoliv méně, než se čekalo.

29. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

Technologické centrum AV ČR a Český statistický úřad pořádají dne 25. dubna 2018 odborný seminář na téma Výzkum, vývoj a inovace ve statistikách a analýzách - Podnikový výzkum a jeho podpora.

28. 3. 2018

Technologické centrum AV ČR