Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nepřehlédněte odbornou stáž na téma mezinárodní spolupráce ve VŠ vzdělávání, klíčová témata pro rok 2025 nebo priority polského předsednictví v Radě EU.

Přihlaste se na další edici odborné stáže na téma mezinárodní spolupráce ve vysokoškolském vzdělávání v Bruselu

Stáž je určena primárně pracovníkům oddělení pro internacionalizaci, projektovým manažerům z rektorátů, fakult i kateder a dalším zaměstnancům VŠ institucí, kteří se zabývají internacionalizací vysokoškolského vzdělávání nebo mají o tuto tematiku zájem a chtějí se v ní lépe zorientovat.  Týdenní stáž bude sestávat z tematických schůzek s pracovníky institucí EU (např. GŘ EAC, GŘ EMPL, Evropského parlamentu), zastoupení univerzit a univerzitních sítí sídlících v Bruselu, experty Stálého zastoupení ČR při EU, zástupci místních univerzit a dalších stakeholderů působících v Bruselu. Stáž proběhne v termínu 24.–28. března, přihlášky je možné posílat do 26. ledna.

Více informací včetně registračního formuláře je k dispozici na stránkách CZELO.

10 klíčových témat, která budou formovat rok 2025 podle Evropského parlamentu

Výzkumná služba Evropského parlamentu zveřejnila deváté vydání své každoroční publikace, která se zaměřuje na identifikaci klíčových témat a politických oblastí, jež by mohly v nadcházejícím roce hrát významnou roli ve veřejné debatě a v politické agendě Evropské unie. Analytický dokument „10 témat, která sledovat v roce 2025“ se věnuje otázkám, jako jsou hospodářská produktivita, cíle EU v oblasti klimatu pro rok 2040, ekonomická bezpečnost, investiční kapacity, budoucí financování EU, elektroauta, konkurenceschopnost v oblasti umělé inteligence, evropská obrana, politika návratu migrantů a obnovení důvěry ve veřejné sféře. Publikace zároveň obsahuje přehled klíčových událostí a publikací plánovaných na rok 2025, které se těmto deseti tématům věnují.

Erasmus+ Centra excelence odborného vzdělávání

Projekty Center excelence odborného vzdělávání (CoVE) v rámci programu Erasmus+ nabízejí organizacím možnost realizovat projekty, které prostřednictvím spolupráce široké skupiny aktérů podporují excelenci v odborném vzdělávání a umožňují co nejrychlejší přizpůsobení dovedností aktuálním potřebám trhu práce. Kromě středních odborných škol se do projektů mohou zapojit například vysoké školy, inovační centra, výzkumné organizace či malé a střední podniky a získat až 4 miliony eur na 4letý projekt. Více informací o projektech najdete na českém webu Erasmus+, zároveň se také můžete přihlásit na online informační školení výkonné agentury EACEA, které proběhne 20. února. Žádosti je poté možné podávat až do 11. června.

Přečtěte si priority polského předsednictví v Radě EU

Od 1. ledna 2025 přebírá Polsko rotující předsednictví v Radě EU pro první polovinu roku 2025. Na základě oficiálního programu předsednictví bylo Polskem vybráno 7 zastřešujících priorit z oblasti bezpečnosti: obrana a bezpečnost, ochrana osob a hranic, odolnost proti zahraničnímu vměšování a dezinformacím, zajištění bezpečnosti a svobody podnikání, energetická transformace, konkurenceschopné a odolné zemědělství a zdravotní bezpečnost.

V oblasti VaVaI se předsednictví zaměří na synergie v oblasti financování, a to s ohledem na doporučení Rady o politickém programu ERA na období 2025–2027 a také na závěry Rady o střednědobém hodnocení programu Horizont Evropa. Polsko bude i nadále pokračovat v práci na závěrech Rady pro využití umělé inteligence ve vědě a nařízení Rady, kterým se zavádí program Euratom pro výzkum a odbornou přípravu na období 2026–2027. V oblasti vzdělávání se chce předsednictví zaměřit na zajištění odolného a inkluzivního vzdělávání a odborné přípravy. Na základě zhodnocení dosavadních cílů Evropského prostoru vzdělávání bude zahájena diskuze ke stanovení priorit pro následující období. Nebude chybět ani debata o budoucnosti programů Erasmus+ a Evropský sbor solidarity po roce 2027 a téma Evropského diplomu.

Podrobnější informace najdete na webu CZELO. 

Aktualizované organizační schéma GŘ RTD a novinky v Transparency registru

Na začátku roku 2025 zveřejnilo Generální ředitelství Evropské komise pro výzkum a inovace (GŘ RTD) aktualizované organizační schéma, které zahrnuje i změny ve vedení jednotlivých částí GŘ a jeho útvarů. Byla také zřízena nová „Task Force” zaměřená na podporu startupů a scale-upů, která organizačně přímo spadá pod generální ředitele Marca Lemaitra. Na stránkách Evropské komise najdete také nová pravidla takzvaného Transparency registru. Při schůzkách se zástupci evropských institucí můžete být vyzváni k registraci vaší instituce z důvodů transparentnosti.

 

Zdroj: CZELO


CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: CZELO
Kategorie: Politika