Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nepřehlédněte nový Evropský rámec kompetencí pro výzkumné manažery, kompas konkurenceschopnosti či nově zřízené biotechnologické a biovýrobní centrum. Dočtete se také o akčním plánu Evropské aliance pro učňovskou přípravu a zprávě o dosavadním pokroku a úspěších aliancí Evropských univerzit.

Evropská komise vydala Evropský rámec kompetencí pro výzkumné manažery

Dne 27. ledna 2025 spustila Evropská komise tzv. RM Comp, tedy nový Evropský rámec kompetencí pro výzkumné manažery. Tato iniciativa, vytvořená v rámci projektů CARDEA a RM ROADMAP, podporuje rozvoj klíčových dovedností, kariérní růst a sladění praxe s evropskými standardy. RM Comp definuje hlavní kompetence potřebné pro efektivní řízení výzkumu a poskytuje strukturovaný přístup k profesnímu rozvoji. Umožňuje sebehodnocení, identifikaci mezer v dovednostech a plánování kariéry pro jednotlivce i organizace. Lze jej využít při náboru, školeních i hodnocení výkonnosti. RM Comp doplňuje další iniciativy EU, jako jsou ResearchComp a EURAXESS, a přispívá k vytváření konkurenceschopného prostředí pro výzkumné pracovníky a manažery v rámci Evropského výzkumného prostoru.

Více informací najdete na webu Evropské komise.

Evropská komise představila kompas konkurenceschopnosti

Evropská komise představila tzv. kompas konkurenceschopnosti (Competitiveness Compass), strategický rámec pro podporu inovací a konkurenceschopnosti EU. Dokument se zaměřuje na tři klíčové oblasti: překonání inovačních rozdílů, propojení dekarbonizace s konkurenceschopností a snížení závislostí EU na externích dodavatelských řetězcích. Mezi hlavní opatření patří například podpora tzv. AI Gigafactories, plán pro pokročilé materiály, kvantové technologie a biotechnologie a zavedení tzv. 28. právního režimu pro usnadnění podnikání v jednotném trhu. Dále strategický rámec navrhuje Evropský fond konkurenceschopnosti pro financování klíčových technologií a lepší koordinaci mezi členskými státy. Významnou roli hrají také opatření na podporu kvalifikovaných pracovníků, celoživotního vzdělávání a lepšího sladění dovedností s trhem práce.

Více informací o kompasu si můžete přečíst na webu CZELO.

Komise zahájila činnost nového biotechnologického a biovýrobního centra na podporu inovativních společností

Evropská komise spustila nový Biotech and Biomanufacturing Hub, který pomůže firmám, zejména startupům a malým a středním podnikům, uvádět inovativní biotechnologické produkty na trh EU. Hub poskytuje snadno dostupné informace o financování, výzkumné infrastruktuře, škálování podnikání, ochraně duševního vlastnictví a regulačních požadavcích. Je umístěn na portálu Your Europe a propojuje firmy s podpůrnými sítěmi, jako je Enterprise Europe Network. Rozvoj hubu bude podporován specializovanou pracovní skupinou poradců pro malé a střední podniky. Tento projekt je součástí Strategie EU pro biotechnologie a biovýrobu z března 2024, která má usnadnit rozvoj tohoto rychle rostoucího sektoru.

Více informací najdete na webu Evropské komise.

Akční plán Evropské aliance pro učňovskou přípravu 

Evropská aliance pro učňovskou přípravu (EAfA) zveřejnila svůj akční plán pro rok 2025. Hlavní důraz je kladen na podporu kvality učňovských stáží, inovace a spolupráci všech relevantních aktérů. EAfA se také zaměří na organizaci akcí, které umožňují síťování a navazování kontaktů mezi členy aliance a relevantními externími organizacemi a experty. V neposlední řadě chce aliance podpořit své členy novými nástroji, webináři a materiály, které lze využít v praxi. Vzniknout by měl například toolkit pro učňovskou přípravu dospělých či factsheety zaměřené na vzdělavatele a mistry, rozvoj základních dovedností a rozšíření učňovské přípravy. 

Více informací najdete na webu EK

Eurokomisařka Mînzatu představila zprávu o dosavadním pokroku a úspěších aliancí Evropských univerzit 

Zpráva byla zveřejněna v pátek 24. ledna u příležitosti Mezinárodního dne vzdělávání. Dokument hodnotí dosavadní pokrok aliancí 5 let po jejich spuštění, uvádí zbývající výzvy, kterým aliance čelí a poskytuje doporučení pro dlouhodobou udržitelnost aliancí. Zpráva například uvádí, že zhruba polovina evropských studentů studuje v rámci aliance a že doposud v aliancích vzniklo přes 600 společných studijních programů a kurzů a 430 kurzů vedoucích k mikrocertifikátům. Zpráva je zároveň zdrojem inspirace pro rozvoj iniciativy aliancí Evropských univerzit v rámci příštího víceletého finančního rámce EU.

Více si můžete přečíst na webu Evropské komise.  

 

Zdroj: CZELO


CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: CZELO
Kategorie: Politika