V pondělí 18. listopadu 2024 se v prostorách Strakovy akademie uskutečnilo slavnostní udělení Ceny předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace za propagaci a popularizaci výzkumu, kterou převzala vědecká novinářka Pavla Hubálková z rukou ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška.
Slavnostního aktu se zúčastnila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová spolu se členy sněmovních a senátních výborů pro vzdělávání a vědu, se zástupci Kanceláře prezidenta republiky, České konference rektorů či Rady vysokých škol, předsedkyní Akademie věd ČR a předsedou Technologické agentury ČR, členy Rady pro výzkum, vývoj a inovace a řadou dalších čelních představitelů akademické sféry.
Cena předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) je udělována za popularizaci nebo propagaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Cena je každoročně vyhlašována od roku 2016 a je určena nejen vědeckým pracovníkům, ale také novinářům, učitelům, podnikatelům, cestovatelům a dalším osobnostem, které publikují k tématům vědy a techniky a celkově přispívají k popularizaci vědy a výzkumu. Pavla Hubálková je první ženou, jíž bylo toto významné ocenění uděleno.
Pavla Hubálková je vědecká novinářka, která se věnuje popularizaci a komunikaci vědy v českém i mezinárodním kontextu. „Pavlina cesta k vědecké žurnalistice je pozoruhodná a ukazuje její odvahu, vytrvalost a všestrannost. Svou profesní dráhu začala jako neurovědkyně, kde již v začátcích své kariéry získala uznání vědeckou komunitou. ‚Někde něco úchvatného čeká na to, abychom se o tom dozvěděli‘, řekl jeden z nejvýznamnějších komunikátorů vědy Carl Sagan. Pavla svou prací tuto myšlenku naplňuje a nese její odkaz. Neúnavně pracuje na tom, aby se fascinující vědecké objevy dostaly ke všem, a to způsobem, který inspiruje, budí zvědavost a přináší radost, “ zdůraznila v laudatiu Vladimíra Petráková, přední česká biofyzička a spoluzakladatelka spolku Czexpats in Science, která je blízkou kolegyní laureátky.
„Pavla umožňuje nám, vědcům, dělat to, co je pro nás často opravdu obtížné. Věci dokončit. Od roku 2020 napsala více než 700 článků a rozhovorů publikovaných v novinách, časopisech a online platformách. To je více než jeden článek za dva dny. Její texty pokrývají široké spektrum témat, od pokročilých technologií po společenské dopady vědy. Ve svých článcích často zpracovává velice komplexní témata,“ dodala.
„Cena předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace za popularizaci vědy je věnována osobnostem, které významně přispívají k přibližování vědeckých poznatků veřejnosti. Pavla Hubálková díky své publikační a vzdělávací činnosti a odbornému přístupu přispívá k rozvoji celé této oblasti a podílí se tak nepřímo i na samotném rozvoji vědy. Její práce je totiž důležitá nejen pro zvyšování povědomí o výsledcích vědy, ale také jako motivace pro mladou generaci, bez níž by věda neměla budoucnost. Jsem rád, že jsem jí mohl ocenění osobně předat,“ sdělil ministr pro vědu, výzkum a inovace a předseda RVVI Marek Ženíšek.
Význam podpory vědy a výzkumu a její komunikace pro blaho české společnosti zdůraznila také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová: „Naše země má velmi dlouhou tradici vědecké excelence, a i díky letošní laureátce tato tradice nadále žije, rozvíjí se a inspiruje. Ráda bych také poděkovala všem, kteří se u nás podílejí na vytváření příhodných podmínek právě pro rozvoj výzkumu, vývoje a inovací – ať už ve vládních institucích, akademickém prostředí, soukromém sektoru či přímo ve veřejném prostoru. Díky synergii všech těchto aktivit se můžeme s nadějí dívat do budoucnosti a věřit, že posuneme hranice našeho dosavadního poznání ještě dál.“
Tomáš Lebeda, ředitel Odboru vnitřní politiky Kanceláře prezidenta republiky, tlumočil oceněné vědecké novinářce osobní gratulaci prezidenta Petra Pavla, a ve své zdravici mimo jiné apeloval na odvahu státu podporovat vysoce inovativní, byť rizikové vědecké výzkumy, a iniciovat tak i zájem firem o výsledky zejména aplikovaného výzkumu – obdobně jak se tomu děje v technologicky nejvyspělejších zemích. Vyjádřil současně potřebu podnítit odvahu vědců žádat podporu pro takto přiznaně rizikové projekty, které mají obrovský potenciál, oproti dosud přetrvávajícímu tzv. bezpečnějšímu přístupu.
„Cenu přijímám s obrovskou pokorou a vděčností, že jsem ve správný čas měla štěstí na lidi a příležitosti. Jmenovitě tu dnes chci poděkovat Fulbrightově komisi, díky nim jsem mohla strávit rok v USA a objevit tam profesionální komunikaci vědy. Dále děkuji Martinovi Rychlíkovi, že mi dal šanci a mohla jsem se stát vědeckou redaktorkou na Univerzitě Karlově. A mé třetí poděkování míří za Vladimírou Petrákovou a Czexpats in Science za to, že mě nominovali. – Doufám a udělám vše pro to, aby se široká veřejnost dozvídala, že věda je všude kolem nás, je užitečná a může být i srozumitelná," uvedla v průběhu slavnostního aktu ve své děkovné řeči laureátka Pavla Hubálková.
Cenu předsedy RVVI za popularizaci výzkumu v předchozích letech obdrželi například biochemik Jan Konvalinka, redaktor Ivan Boháček, neuropatolog a spisovatel František Koukolík, geolog a klimatolog Václav Cílek, botanik Václav Větvička, biolog Jaroslav Petr nebo astrofyzik Jiří Grygar.
Zdroj a foto: Úřad vlády ČR
Pavla Hubálková je původní profesí vědkyně, v současné praxi se naplno věnuje vědecké žurnalistice a popularizaci vědy. Je držitelkou Fulbrightova stipendia, které jí umožnilo strávit stáž ve Spojených státech a sledovat, jak popularizaci a komunikaci vědy realizují na špičkových zahraničních pracovištích. Tato zkušenost ji inspirovala, aby se stala novinářkou a svou kariéru zasvětila zprostředkování vědy široké veřejnosti.
Její práce zahrnuje psaní vědecko-popularizačních článků a rozhovorů pro česká média i školení vědců v oblasti komunikace s veřejností, které pravidelně vede pro přední české univerzity a vědecké instituce.
Pavla Hubálková je jednou z nejvýraznějších osobností popularizace vědy v nastupující generaci. Její úsilí přispívá k lepšímu porozumění vědy ve společnosti. Je činná i na mezinárodní úrovni, účastní se pravidelně řady významných konferencí včetně zahraničních stáží na prestižních vědeckých institucích. Přináší do českého vědeckého prostředí nové trendy a přístupy, které jsme doposud znali jen ze zahraničních pracovišť. Její práce zahrnuje psaní vědecko-popularizačních článků a rozhovorů pro česká média i školení vědců v oblasti komunikace s veřejností, které pravidelně vede pro přední české univerzity a vědecké instituce.
Pavla Hubálková je spoluautorkou první knihy o komunikaci vědy v češtině: Science Communication. Úvod do komunikace vědy (2023, MatfyzPress). Od roku 2020 napsala přes 700 vědecko-popularizačních textů a rozhovorů pro česká média. Vědu komunikuje i na sociálních sítích, kde např. publikuje seriál Ženy ve vědě. Je autorkou newsletteru Píšu o vědě, který je zaměřený především na úspěchy českých vědkyň a vědců působících v Česku i v zahraničí.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Úřad Vlády ČR