Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Technologické centrum Praha přináší pravidelný přehled svých aktivit, tentokrát za únor. Zjistíte, co je nového v programu Horizont Evropa i přímo v TC Praha. Nechybí ani pozvánky na řadu zajímavých akcí, které byste si neměli nechat ujít.

Bylo zahájeno řešení projektu „Strategická inteligence pro výzkum a inovace“ (STRATIN+) na období 2025–2030

Cílem projektu sdílených činností je poskytovat včasné, objektivní, relevantní a analyticky podložené informace pro strategické rozhodování ve VaVaI. Předmětem je systematická analýza a vyhodnocování klíčových faktorů vývoje národního výzkumného a inovačního systému, evaluace dopadů politiky VaVaI, identifikace a vyhodnocování trendů a příležitostí pro VaVaI (foresight), jakož i posuzování dopadů nových technologií na společnost (technology assessment). Pozornost je věnována i problematice přípravy odborníků pro VaVaI, výzkumným mobilitám a průřezovým oblastem genderové rovnosti ve VaVaI a otevřené vědy. TC Praha je hlavním řešitelem projektu, spoluřešiteli jsou Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. (NKC Gender a věda), Středisko společných činností AV ČR, v.v.i. (EURAXESS ČR) a Národní vzdělávací fond,  o.p.s.

O projektu zde.

Akce na posílení role foresightu v tvorbě politik výzkumu a inovací

TC Praha uspořádalo další dvě ze série akcí v rámci evropského projektu Eye of Europe. Účelem akcí Mutual Learning Event je usnadnit výměnu informací, zkušeností, a praktických dovedností získaných ve využití foresightu v oblasti výzkumu a inovací a dalších výhledových aktivit v EU. Formát je navržen tak, aby umožňoval vzájemnou výměnu zkušeností a učení mezi účastníky. Setkání, která se uskutečnila v září 2024 a v lednu 2025, se konala on-line. Zvolená témata přilákala po oba termíny více jak 40 mezinárodních účastníků z partnerských organizací, zástupců ministerstev, státních orgánů, agentur pro financování výzkumu a evropských institucí. 

Představujeme službu Strategické impulsy

TC Praha jako součást Cybersecurity Innovation Hubu představuje službu Strategické impulsy, která nabízí individuální konzultace pro firmy a instituce zaměřené na financování a business plánování v digitální době. Konzultacím budou předcházet dva nepovinné odborné webináře, které představí danou problematiku a pomohou malým a středním podnikům či veřejným institucím si ujasnit, čemu se v rámci konzultace chtějí věnovat. – 17. 3. Jak na business plán v digitální éře, národní zdroje financování a další podpůrné služby a 24. 3. Evropské zdroje financování s důrazem na digitální transformaci. Služba je poskytována zdarma. 

Odstartoval SME Fund – dotační program na podporu ochrany a zhodnocení firemního duševního vlastnictví pro rok 2025

Od letošního února mohou české firmy znovu žádat o dotace na podporu ochrany svého duševního vlastnictví z evropského programu Fond pro malé a střední podniky (SME Fund). Tato dotační podpora je nyní dostupná nejenom malým a středním firmám, ale i mikropodnikům a samostatně podnikajícím osobám (OSVČ). Uvedený program firmám nabízí i dotace na specializované poradenské služby v oblasti duševního vlastnictví, tzv. před-diagnostickou službu IP (IP Scan), jejímž cílem je napomáhat firmám s identifikací, ochranou a komerčním zhodnocením jejich duševního vlastnictví, a na služby spojené s vymáháním práv k duševnímu vlastnictví (tzv. IP SCAN Enforcement).

Setkání Space for Medical Sector

V rámci aktivit ESA Technology Broker vás zveme na online setkání Space for Medical Sector, které se zaměří na vztah dvou dynamických odvětví, zdravotnictví a vesmíru. Setkání nabídne diskusi o aplikaci lékařských technologií ve vesmírných misích a jak lze tyto inovace využít zpět na Zemi. Zazní úspěšné příklady lékařských společností, které navázaly partnerství s ESA a představíme vám podpůrné nástroje a grantové příležitosti, které ESA nabízí. Dozvíte se také možnosti financování z programu ESA Spark Funding.

Vyhlašujeme již šestou výzvu k financování ESA Spark Funding

Pokud jste česká firma se skvělými nápady na inovativní projekty a chcete využít špičkové technologie ke zlepšení svých produktů, můžete podat přihlášku do výzvy o financování ESA Spark Funding. Tato iniciativa podporuje projekty, které urychlí přenos technologií z vesmíru do nevesmírných sektorů, ale také naopak. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2025. Více o financování a všechny potřebné dokumenty naleznete na webu ESA Technology Broker.

Pozvánka na jarní workshopy JAK NA HORIZONT EVROPA

TC Praha vás srdečně zve na jarní sérii interaktivních workshopů „Jak na Horizont Evropa". Tyto workshopy jsou navrženy tak, aby účastníkům poskytly praktické dovednosti a znalosti potřebné pro úspěšné zapojení do programu Horizont Evropa. Během setkání budou diskutována témata, jako je příprava projektových návrhů, hodnocení, finanční a právní aspekty a řízení projektů. Pro více informací a registraci navštivte webové stránky Horizont Evropa.

Informační den k výzvám Evropského partnerství pro cirkulární bioekonomiku

TC Praha ve spolupráci s Evropským partnerstvím pro cirkulární bioekonomiku (Circular Bio-based Europe Joint Undertaking - CBE JU) pořádá dne 17. března 2025 informační den zaměřený na seznámení s výzvou CBE JU pro témata roku 2025, která bude mít uzávěrku 17. září 2025. Konkrétní priority výzev, pravidla účasti a doporučení pro přípravu úspěšného projektu, vycházející z hodnocení předešlých výzev, představí koordinátor výzvy CBE JU. Program a registrace je k dispozici zde.

GeoAI a Horizont Evropa: Praha hostila odborníky na AI a geodata

Akce Pražský týden nejen s GeoAI, pořádaná ve spolupráci s partnery z akademického a soukromého sektoru, přinesla inspirativní přednášky, diskuse i praktické workshopy. Informacemi o příležitostech, které v oblasti AI nabízí program Horizont Evropa, přispělo do programu i TC Praha, které bylo jedním z partnerů akce. Účastníci se zaměřili na využití geospatial artificial intelligence (GeoAI) v oblastech jako zemědělství, územní plánování a monitorování krajiny. Diskuse se nesly v duchu propojení vědecké komunity s praxí a hledání inovativních řešení.

Nový e-learning TC Praha: Smluvní vztahy v projektech Horizont Evropa

Na portále NCP Virtual Campus byl spuštěn nový kurz zabývající se tématem smluvních vztahů v projektech HE. V pěti krátkých videích se postupně seznámíte s aspekty nejčasteji používaných smluv, jako jsou grantová dohoda, konsorciální smlouva a další smlouvy mezi příjemci, smlouvy se třetími stranami, smlouvy používané v grantech ERC a projektech Marie Skłodowska-Curie. Kurz vytvořilo TC Praha v rámci projektu Horizon Academy-NCP4HE a je přístupný zde.

Podcast TC Praha: Jak funguje a co nabízí EIT

V tomto díle s TC Praha Eva Mejtová probírala příležitosti a úskalí Evropského inovačního a technologického institutu – EIT. Eva Mejtová působí jako EIT Comminity Officer pro Českou republiku a zájemcům pomáhá vyhledávat příležitosti z EIT a také EIT porozumět. Tématem bylo například, co nabízí EIT community, jaké jsou aktuální příležitosti a novinky v EIT či příklady dobré praxe z ČR.

Novinky z programu Horizont Evropa v kostce

Národní kontakty (NCP) TC Praha připravily únorové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti Horizont Evropa. Nepřehlédněte otevřenou registraci na hojně navštěvovanou partnerskou burzu v oblasti bezpečnostního výzkumu SMI2G 2025 nebo iniciativu Společného výzkumného centra (JRC) Collaborative Doctoral Partnership Program zacílenou na navazování strategické spolupráce JRC s vysokými školami/univerzitami. Pokud si přejete být v obraze o aktuálním dění, registrujte se k odběru Zpravodaje Horizont Evropa.

 

Zdroj: Technologické centrum Praha

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Technologické centrum Praha
Kategorie: Politika