facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Vědci z Archeologických ústavů Akademie věd ČR a Národního muzea vypracovali unikátní soupis středověkých mečů nalezených na českém území. Výsledkem jejich mravenčí práce jsou dvě publikace s názvem Ninth to Mid-sixteenth century swords from the Czech republic in their European context, které svým rozsahem, zevrubnou dokumentací i mezioborovým zpracováním nemají v evropském kontextu srovnání.

22. 1. 2023

Univerzita Karlova

Ekonom Ladislav Krištoufek, prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost, jenž se v roce 2020 v pouhých pětatřiceti letech stal nejmladším profesorem UK, a který je i autorem vůbec prvního vědeckého článku, jenž se zabývá bitcoinem z finanční perspektivy, je přesvědčen, že podpora excelentní vědy začíná již u financování doktorského studia.

18. 1. 2023

Univerzita Karlova

Konspirační teorie nejsou jen vděčným mediálním tématem, ale také předmětem zájmu Jana A. Kozáka, zakladatele badatelské skupiny Konspiritualita, se kterým jsme si povídali mezi sálajícím krbem a knihovnou plnou mytologické literatury. Jak se k výzkumu takových fenoménů člověk dostane? S jakými obtížemi se v rámci své kariéry potýkají juniorní humanitní vědci?

16. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

František Mach, který vede výzkumnou skupinu na Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni, společně se svými kolegy Vojtěchem Skřivanem a Ondřejem Sodomkou vyvinuli magneticky řízené mikrofluidní čerpadlo, za které obdrželi 1. místo na Transfera Technology Day 2022. Jeho potenciál spatřují v medicíně i ve vesmírném průmyslu.

13. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

VŠB – Technická univerzita Ostrava má první spin-off společnost. Jmenuje se autinno a za jejím vznikem stojí výzkumníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI). Jednatelem společnosti je Petr Šimoník, se kterým si můžete přečíst rozhovor.

12. 1. 2023

VŠB-TUO

Nejcitovanější český vědec a čerstvý držitel prestižního titulu „doctor honoris causa“ Univerzity Karlovy Jiří Bártek v rozhovoru pro magazín Univerzity Karlovy Forum hovořil nejen o své obsáhlé vědecké práci, ale také o tom, jak se změnil obor nádorové biologie za dobu, co v něm působí či zda si připouští, že by mohl být adeptem na Nobelovu cenu.

11. 1. 2023

UK Forum

S Pavlem Baranem jsme se sešli nedlouho po skončení jeho osmiletého mandátu ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace. Jeho zájem ovlivňovat a posouvat věci kolem sebe správným směrem z něj svého času udělal „prvního mužesystému české vědy a výzkumu.

10. 1. 2023

Americké zařízení NIF dosáhlo  v prosinci minulého roku významného pokroku ve výzkumu jaderné fúze. Jakého přesně? V čem spočívá výzkum jaderné fúze a čím by mohly být jeho výsledky lidstvu prospěšné? Na to i na další otázky odpověděl pro portál Vědavýzkum.cz Ondřej Klimo z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

9. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Co čeká agenturu pro podporu podnikání a investice CzechInvest v následujících letech? A jaké největší překážky brání v Česku rozvoji inovací a nových podniků? Na tato témata jsme hovořili s Petrem Očkem, který je pověřen řízením agentury CzechInvest.

3. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Od útlého věku Kristýnu Boušovou fascinoval mikrosvět buněk a molekul. Nechtěla ho ale jen pozorovat, začala ho aktivně přetvářet. Nové molekuly z její laboratoře mohou posloužit medicíně i ochraně životního prostředí.

30. 12. 2022

Akademie věd ČR