facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Martin Toul je doktorandem na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Pracuje v Loschmidtových laboratořích, kde se mu nedávno podařil přelomový objev, který by mohl zásadně zlepšit léčbu mozkové mrtvice.

28. 8. 2022

Masarykova univerzita

Co je klíčové pro úspěch projektů v programu ERC Proof of Concept? A mají šanci uspět i projekty z oblasti sociálních a humanitních věd? V aktuálním čísle časopisu ECHO na tyto otázky odpovídala Tereza Stöckelová, česká socioložka, která čtyři roky hodnotila projekty v programu ERC Proof of Concept.

25. 8. 2022

Technologické centrum AV ČR

Pavel Doleček má zkušenosti z obou stran řízení vědy. Je bývalým náměstkem pro řízení vysokého školství, vědy a výzkumu. Dnes působí jako prorektor pro strategickou spolupráci a rozvoj na Univerzitě Karlově. Ptali jsme se ho, jaké jsou rozdíly mezi ministerstvem a univerzitou a kam by podle něj měl směřovat český systém výzkumu a vývoje.

22. 8. 2022

Vědavýzkum.cz

Plánovaná novela vysokoškolského zákona by měla upravit i podobu doktorského studia v Česku. Na otázku, co nejdůležitějšího chystaná reforma přinese, jsme se ptali Šárky Lojdové, předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů.

15. 8. 2022

Vědavýzkum.cz

„Okopírovat úspěchy Izraele ve vědě a technice dost dobře nejde, chybí nám jejich povaha, historie, kulturní zvyklosti i systém financování,“‎ říká Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií při FSV UK, která mimo jiné získala výzkumnou podporu Primus a zkoumá vliv traumatické minulosti na zahraniční politiku států.

13. 8. 2022

Univerzita Karlova

Dán Rune Steenberg je excelentní vědec zkoumající Ujgury a oblast Sin-ťiang z antropologického hlediska. Pandemie koronaviru sice zpočátku omezila jeho přítomnost v Olomouci, nyní ale pro portál Vědavýzkum.cz popisuje, jaké je to být cizincem v českém akademickém prostředí a s jakou největší překážkou se musí vypořádat.

10. 8. 2022

Vědavýzkum.cz

Co se skrývá pod novou iniciativou s názvem Nový evropský Bauhaus a jak jsou na tom české sociální a humanitní vědy v evropských programech? I na tyto otázky odpovídala Klára Černá, expertka na oblast evropských projektů z Technologického centra AV ČR.

8. 8. 2022

Vědavýzkum.cz

Čerstvý držitel ocenění Česká hlava kardiolog Pavel Osmančík v rozhovoru pro UK Forum mluvil o svých studiích Prague-17 a Prague-25, které se zaměřují na výzkum fibrilace síní, a také o tom, jak si Česko stojí na poli kardiologického výzkumu.

7. 8. 2022

Univerzita Karlova

Rostlinný genetik Jaroslav Doležel, který se významně podílel na rozluštění genomu pšenice, se dlouhodobě zabývá tím, jak zajistit dostatek potravin pro svět v době klimatických změn, výkyvů počasí a sucha. Potravinovou krizi v rozvojových zemích navíc nyní prohloubila Putinova agrese na Ukrajině.

5. 8. 2022
Rozhovory a profily
Array
(
    [0] => stdClass Object
        (
            [id] => 4
            [value] => 
        )

)

Ve sklenici vody dokáží vědci najít desítky cizorodých látek. Koncentrace každé z nich je sice minimální, problém ale je, že je jich ve vodě obsaženo tolik. Jiří Henych z Ústavu anorganické chemie AV ČR vyvinul prášek, který dokáže takové znečišťující látky neutralizovat a kromě pesticidů funguje i na syntetické bojové látky.

30. 7. 2022

Akademie věd ČR