facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Thomas R. Cech získal Nobelovu cenu za chemii v roce 1989 za nalezení katalytické aktivity ribonukleové kyseliny (RNA). Účastnil se Mendel Genetics Conference 2022, která tento týden probíhala v Brně, a Masarykově univerzitě při této příležitosti poskytl exkluzivní rozhovor.

24. 7. 2022

Masarykova univerzita

Jak jsou na tom čeští akademici a akademičky s duševním zdravím? A jaké opatření je možné udělat na individuální i institucionální úrovni, aby se předešlo negativním dopadům dlouhodobého stresu? Přečtěte si druhý díl rozhovoru s Kateřinou Zábrodskou z Psychologického ústav AV ČR, přední českou odbornicí na psychologii akademické práce.

22. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

Je jedním ze tří ministrů školství, kteří v novodobé historii České republiky ve své funkci vydrželi celé jedno funkční období. Roberta Plagy jsme se v exkluzivním rozhovoru pro portál Vědavýzkum.cz ptali na autonomii vysokých škol, fungování Rady pro výzkum, vývoj a inovaci i na reflexi jeho působení na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.

20. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

Co otevírá dveře k postdoktorandským stážím na nejlepších světových univerzitách? A mají šanci i kandidáti, kteří nejsou „ideální“? Přečtěte si rozhovor s Dagmar Zigáčkovou, mladou vědkyní, která se nebála mít ambiciózní sen a nyní dělá výzkum na jedné z nejlepších světových výzkumných univerzit.

16. 7. 2022

CEITEC

Jak jsou na tom čeští akademici a akademičky s duševním zdravím? A jaký je rozdíl mezi českým vědním prostředím a zahraničím z hlediska spokojenosti v zaměstnání? Na tyto otázky odpovídala v dalším dílu pravidelného seriálu Věda o štěstí Kateřina Zábrodská, vědkyně z Psychologického ústavu AV ČR a přední česká odbornice na psychologii akademické práce.

15. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

„Imunoterapie je podle mne budoucnost léčby rakoviny,“ říká lékařka-vědkyně Zuzana Střížová z Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK a FN Motol. Mimo jiné je také letošní laureátkou talentové soutěže L‘Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě.

13. 7. 2022

Univerzita Karlova

Režisér a producent dokumentárních filmů Archie Baron má s tvorbou dokumentárních filmů bohaté zkušenosti, přesto pro něho byla práce na posledním dokumentu Jak se dělá vakcína v mnohém nová. Ke vzniku pomohlo i jedno setkání v Olomouci.

11. 7. 2022

Pavla Hubálková

Virolog Pavel Plevka se v rozhovoru pro aktuální číslo časopisu ECHO, které vydává Technologické centrum AV ČR, podělil o svůj současný výzkum, zkušenost s ERC Starting a Consolidator granty, jejichž je držitelem, a o své zkušenosti s celým procesem vyřizování projektové žádosti těchto prestižních grantů.

6. 7. 2022

Technologické centrum AV ČR

Jak se zapojit do velkých evropských partnerství a jakým způsobem úspěšně řídit velkou výzkumnou infrastrukturu? Na tyto otázky jsme se ptali v exkluzivním rozhovoru Jany Klánové, ředitelky výzkumného centra RECETOX při Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.

27. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

V čem spočívá krása přírodovědných oborů? Jak se vyrovnávat s neúspěchy ve vědeckém bádání a jak být dobrým mentorem mladším výzkumníkům? O tom si přečtěte v rozhovoru s Lucií Brulíkovou, vědkyní a odbornicí na léky proti tuberkulóze z Univerzity Palackého v Olomouci

25. 6. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci