facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

S Martinem Barešem, rektorem Masarykovy univerzity, jsme si povídali o dopadech pandemie na českou vědu a výzkum, dále o tom, co by pomohlo českému vysokému školství, i o nedávném hodnocení vysokých škol ve všech pěti modulech Metodiky 17+. Zvažuje kandidaturu na předsedu České konfernce rektorů? A co si myslí o myšlence vzniku samostatného ministerstva pro vědu? Nejen to se dozvíte v následujícím rozhovoru.

13. 5. 2021

Vědavýzkum.cz

Jak se dělá výzkum na neuniverzitní resortní výzkumné organizaci? O financování, transferu vědeckých poznatků v oblasti neurověd a plánech Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) do budoucna jsme hovořili s tamějším náměstkem ředitele pro vědu a výzkum Jiřím Horáčkem.

11. 5. 2021

Vědavýzkum.cz

Martin Balej je již šestým rokem rektorem Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. S portálem Vědavýzkum.cz hovořil o vlivu pandemie na vysokoškolské studium, hodnocení podle Metodiky 2017+ , roli regionální univerzity a svých plánech s univerzitou do budoucna.

10. 5. 2021

Vědavýzkum.cz

Rektoři aliance 4EU+ 1. dubna 2021 schválili změnu právní formy aliance a vytvoření společné právní entity. Sídlo se z pařížské Sorbonny přesouvá do Heidelbergu, kde bude vytvořen generální sekretariát 4EU+. Co konkrétně to bude znamenat pro alianci, vysvětluje prorektorka UK pro evropské záležitosti Lenka Rovná.

9. 5. 2021

Univerzita Karlova

Start-upová společnost Big Terra pomáhá zemědělcům po celém světě, speciálně se však zaměřuje na hospodaření s půdou v Africe. Díky kombinaci satelitních dat a modelování počasí a růstu plodin zemědělcům radí, kdy je nejlepší doba na sázení plodin a kdy naopak na sklizeň, nebo jak nejlépe podpořit úrodu.

8. 5. 2021

Vědavýzkum.cz

Jak změnil program ÉTA Technologické agentury ČR společenské, humanitní a umělecké obory? A co nového se plánuje v inovovaném Kampusu Hybernská? O tom všem portál Vědavýzkum.cz hovořil s Marcelem Krausem, tvůrcem programu ÉTA, který od začátku letošního roku nově stojí v čele univerzitního rozvojového projektu Hyb4City v Kampusu Hybernská.

7. 5. 2021

Vědavýzkum.cz

S Martinem Fuskem, ředitelem IOCB Tech, dceřiné společnost Ústavu organické chemie a biochemie, jsme si v exluzivním rozhovoru povídali o novém programu MIT-Czech Republic Seed Fund, který podpoří spolupráci mezi vědci z Česka a amerického MIT. Na co přesně budou moci vědci finance použít? Co bylo důvodem k založení fondu? A podle čeho se budou žádosti posuzovat?

6. 5. 2021

Vědavýzkum.cz

Vesmírný inkubátor ESA BIC Prague se pod záštitou CzechInvestu zaměřuje na inkubaci a rozvoj technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají vesmírné technologie nebo systémy. Jak se inkubátor za pět let svého fungování vyvinul? Co firmám inkubátor nabízí a jaké jsou jeho největší úspěchy? Na tyto a mnohé další otázky odpovídal Business Development manažer ESA BIC Prague Ivo Denemark.

5. 5. 2021

Vědavýzkum.cz

Univerzitu Palackého vede od 1. května nový rektor, profesor Martin Procházka. V rozhovoru pro Žurnál Online představuje jak své plány a vize, tak také svůj prorektorský tým.

4. 5. 2021

Univerzita Palackého v Olomouci

Strukturní virolog Pavol Bárdy je úspěšným absolventem CEITEC PhD School a novým členem CEITEC Alumni Network. Již během doktorského studia byly výsledky jeho výzkumu publikovány v prestižním vědeckém časopise Nature Communications. V rozhovoru hovořil nejen právě o jeho doktorském studiu, ale také o virech, kryo-elektronové mikroskopii i balancování vědy a osobního života. 

3. 5. 2021

CEITEC