facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

VŠB – Technická univerzita Ostrava má první spin-off společnost. Jmenuje se autinno a za jejím vznikem stojí výzkumníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI). Jednatelem společnosti je Petr Šimoník, se kterým si můžete přečíst rozhovor.

12. 1. 2023

VŠB-TUO

Nejcitovanější český vědec a čerstvý držitel prestižního titulu „doctor honoris causa“ Univerzity Karlovy Jiří Bártek v rozhovoru pro magazín Univerzity Karlovy Forum hovořil nejen o své obsáhlé vědecké práci, ale také o tom, jak se změnil obor nádorové biologie za dobu, co v něm působí či zda si připouští, že by mohl být adeptem na Nobelovu cenu.

11. 1. 2023

UK Forum

S Pavlem Baranem jsme se sešli nedlouho po skončení jeho osmiletého mandátu ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace. Jeho zájem ovlivňovat a posouvat věci kolem sebe správným směrem z něj svého času udělal „prvního mužesystému české vědy a výzkumu.

10. 1. 2023

Americké zařízení NIF dosáhlo  v prosinci minulého roku významného pokroku ve výzkumu jaderné fúze. Jakého přesně? V čem spočívá výzkum jaderné fúze a čím by mohly být jeho výsledky lidstvu prospěšné? Na to i na další otázky odpověděl pro portál Vědavýzkum.cz Ondřej Klimo z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

9. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Co čeká agenturu pro podporu podnikání a investice CzechInvest v následujících letech? A jaké největší překážky brání v Česku rozvoji inovací a nových podniků? Na tato témata jsme hovořili s Petrem Očkem, který je pověřen řízením agentury CzechInvest.

3. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Od útlého věku Kristýnu Boušovou fascinoval mikrosvět buněk a molekul. Nechtěla ho ale jen pozorovat, začala ho aktivně přetvářet. Nové molekuly z její laboratoře mohou posloužit medicíně i ochraně životního prostředí.

30. 12. 2022

Akademie věd ČR

Fascinující hmyz, který sežere vše, na co přijde –⁠ novodobé popelnice. To jsou larvy bráněnek. A Janu Vašíčkovou nadchly natolik, že je začala zkoumat. Co mladou vědkyni přivedlo k lásce k larvám? A jsou larvy mouchy bráněnky cestou k udržitelnosti? Přečtěte si rozhovor s absolventkou RECETOX o neobvyklém vědeckém tématu.

22. 12. 2022

RECETOX

Akademický malíř Svatoslav Krotký ve své umělecké práci využívá nanotechnologie a jako vůbec první na světě vytvořil umělecké skulptury z nanovláken. Především ale stál u zrodu Katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Ta letos slaví třicet let.

21. 12. 2022

Technická univerzita v Liberci

Viswanath Das je vedoucím skupiny Translačních modelů onemocnění a neurodegenerace v Laboratoři experimentální medicíny Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého. Jak hodnotí českou vědu a podmínky pro cizince v českém vědeckém systému? Přinášíme další díl seriálu rozhovorů se zahraničními vědci, kteří dlouhodobě působí v ČR.

19. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Jan Neuman, absolvent Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, používal při měření povrchů samostatně stojící mikroskop atomárních sil a stejně tak elektronový mikroskop. Vzorek mezi nimi přesouval tam a zpátky, protože ho potřeboval charakterizovat oběma technikami. Z této zkušenosti nakonec vznikl NenoVision, historicky první spin-off firma CEITEC VUT. 

16. 12. 2022

CEITEC