
Rozhovory a profily
S ředitelem Botanického ústavu AV ČR jsme si povídali nejen o tom, kam se ústavu za dobu jeho fungování podařilo posunout, či jaké má plány do budoucna. Řeč byla i o transferu znalostí nebo o stavu vědy v Česku obecně.
Vědavýzkum.cz
Nemůžeme si dovolit plýtvat – nejen s hmotnými zdroji, ale ani s potenciálem lidí, ve výzkumu zejména. Potenciál je v různých oborech jiný, jedno je však zřejmé ze statistiky a mezinárodního srovnání: Plýtváme potenciálem mladých výzkumných pracovníků, zejména potenciálem žen, speciálně pak mladých výzkumných pracovnic. Říká členka Rady pro výzkum, vývoj a inovace Rut Bízková v rozhovoru.
Vědavýzkum.cz
Petr Vacek nedávno úspěšně zakončil své doktorské studium a již nyní má jistotu dalšího působení v novém akademickém roce na pozici postdoktorand na University of Cambridge. Tam se zapojí do výzkumné práce skupiny elektronové mikroskopie ústavu Materiálových věd a metalurgie.
CEITEC
Prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus založil s kolegy před 20 lety organizaci COMTES FHT, která se specializuje na aplikovaný výzkum kovových materiálů. Firma COMTES se sídlem u Plzně se za tu dobu rozrostla a markantně investovala do vybavení i do lidí. Na čem stojí úspěch předního soukromého výzkumného centra a jak hodnotí Metodiku 2017+? To a mnoho dalšího se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Vědavýzkum.cz
Prokop Hapala je jeden z mladých nadějných vědců, kteří hrají celosvětově ve svém oboru prim. Věnuje se teoretickému studiu nanostruktur na povrchu pevných látek a mikroskopii atomových sil. Za svoji práci si letos odnesl Cenu Neuron pro mladé a nadějné vědce. Naše redakce přináší rozhovor s čerstvým laureátem o české vědě, grantech a jeho výhledech do budoucna.
Vědavýzkum.cz
Milena Králíčková, současná prorektorka pro studium na Univerzitě Karlově a kandidátka na post rektorky, se s portálem Vědavýzkum.cz podělila kromě jiného o to, co plánuje po svém případném zvolení do čela nejstarší české univerzity a co jsou její priority.
Vědavýzkum.cz
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) spustila pro studenty doktorského studia PhD Akademii. V tuzemsku ojedinělý systém kurzů a podpůrných služeb má pomoci posluchačům doktorského studia rozvinout dovednosti, které jsou nezbytné pro úspěšné dokončení studia i nastartování jejich vědecké kariéry. Více o PhD Akademii poví tamní prorektorka pro vědu a výzkum Jana Kukutschová.
VŠB-TUO
Michal Stehlík, bývalý děkan Filozofické fakulty UK a kandidát na post rektora nejstarší české univerzity, odpovídal portálu Vědavýzkum.cz na otázky týkající se jeho plánů po svém případném zvolení. Co jsou jeho priority a co chce přinést univerzitě?
Vědavýzkum.cz
Profesor Jan Jehlička je výjimečným průkopníkem exobiologie – nové disciplíny 21. století. Spolu se svými kolegy a s využitím Ramanovských spektrometrů se snaží odpovědět na otázku: Existuje či v minulosti existoval život mimo planetu Zemi? Za úspěchy v bádání, realizované projekty a studie v rámci mezinárodních vědeckých týmů obdržel na sklonku roku 2020 ocenění Donatio Universitatis Carolinae.
Univerzita Karlova
„Tak tady bych chtěl v příštím životě pracovat,“ řekl si nynější ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM Tomáš Urban, když byl poprvé na návštěvě této instituce sídlící na břehu Vltavy. Za několik let se přihlásil do výběrového řízení na vedoucí post a vyhrál. Povídali jsme si o tom, co se mu od jeho nástupu povedlo.
Vědavýzkum.cz