facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

V nedávné době se rektor Ostravské univerzity, lékař a profesor vnitřního lékařství, Jan Lata stal členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Jak si podle něj vede Ostravská univerzita a jaké má plány na další rozvoj? Přečtěte si exkluzivní rozhovor, který Jan Lata poskytl portálu Vědavýzkum.cz.

2. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni je pracovištěm dvojice výzkumníků, Hany Čechové a Víta Nováčka, kteří se věnují vývoji biomechanických modelů lidského těla. Na čem konkrétně pracují? Jak se jim ve výzkumném centru daří? Jak hodnotí své zahraniční zkušenosti?

31. 10. 2022

Vědavýzkum.cz

Moravskoslezský kraj čeká významná proměna, mimo jiné v souvislosti s nutností přejít k nízkouhlíkovému hospodářství ve vazbě na Zelenou dohodu. I proto vznikl Transformační plán kraje, který vytyčuje priority pro realizaci projektů s podporou OP Spravedlivá transformace. Podle Igora Ivana hraje v těchto plánech zásadní roli Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

30. 10. 2022
Rozhovory a profily
Array
(
    [0] => stdClass Object
        (
            [id] => 4
            [value] => 
        )

)

Rok. Tak dlouho strávil vědec Michal Bittner s celou svou rodinou na Fulbrightově pobytu na Baylor University v americkém Texasu. Do USA odjel, aby se zdokonalil ve svém výzkumném tématu – recyklaci odpadní vody. Také usedl v roli studenta do školních lavic, aby si vyzkoušel americký styl výuky na „vlastní kůži“. A i v Americe zůstal skautem.

29. 10. 2022

Masarykova univerzita

Česko je zapojené do čtyřiadvaceti evropských infrastruktur z celkových třiašedesáti a dvě dokonce koordinuje. Z tohoto pohledu je s evropským výzkumem provázanější než Švédsko nebo Finsko. O výzkumných infrastruktuách mluvil u příležitosti konference ICRI 2022 Jan Hrušák v rozhovoru pro magazín vysokých škol Universitas.

28. 10. 2022

Universitas

Patentová ochrana hraje důležitou roli i ve zdravotnictví. Proč je důležité již v raných fázích výzkumu přemýšlet o otázkách možné průmyslově právní ochrany a jaká je cesta k udělení patentu, exkluzivně v rozhovoru pro Lékařskou fakultu Masarykovy Univerzity přibližuje patentová zástupkyně Kateřina Hartvichová, spoluzakladatelka patentové kanceláře HARBER IP, s.r.o.

26. 10. 2022

Masarykova univerzita

Snahou organizací je podporovat rozhodování založené na správných datech nebo rozhodnutí zahrnující jak intuici, tak právě i data. Aby jim ale lidé rozuměli a dokázali využívat, je potřeba je zkrotit. S Martinem Potančokem z Vysoké školy ekonomické v Praze jsme diskutovali o možnostech, které přináší Data Governance.

24. 10. 2022

KMPG Festival

Prestižní Cenu předsedy Grantové agentury ČR za vynikající výzkum letos získala také vědkyně Asa Gholizadeh, která působí na České zemědělské univerzitě v Praze, kde se zabývá využitím satelitních map při výzkumu kontaminace půdy. Co ji přivedlo do Česka? Která oblast výzkumu je jí nejbližší a která vědkyně je pro ni inspirací v její kariéře?

22. 10. 2022

Česká zemědělská univerzita v Praze

Jak si Česká republika stojí v oblasti výzkumných infrastruktur v porovnání se světem? A jak lépe měřit dopady jejich fungování na výzkumnou činnost? Na tyto otázky odpovídal Ondřej Hradil, který na Masarykově univerzitě působí jako manažer výzkumných infrastruktur.

17. 10. 2022

Masarykova univerzita

„Již na střední škole mě zaujala ekonomie jako možnost, jak aplikovat teoretické poznatky na společenské jevy – propojení matematiky s praxí,“‎ říká ekonom Jaroslav Borovička. Absolvent několika českých vysokých škol, mimo jiné CERGE-EI, který nyní působí na americké New York University.

16. 10. 2022

Univerzita Karlova