facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

Socioložka Blanka Nyklová, která v současné době působí na Sociologickém ústavu AV ČR, popsala pro Národní kotaktní centrum NKC - gender a věda jakým způsobem současná situace kolem koronaviru ovlivňuje vědecké pracovnice a pracovníky, kteří jsou zároveň rodiči.

5. 5. 2020

NKC - gender a věda

„Gravitační vlna mění vzdálenosti mezi tělesy. Projevuje se tak, že tělesa se periodicky nepatrně přibližují a zase vzdalují,“ říká profesor Jiří Podolský, který se na Matematicko-fyzikální fakultě UK zabývá výzkumem, výukou i popularizací vědy. V rozhovoru pro iForum přiblížil nedávný objev, jenž byl oceněn i Nobelovou cenou za fyziku.

2. 5. 2020

Univerzita Karlova

S Jaromírem Zahrádkou, ředitelem i&i Prague - biotechnologického inkubátoru Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jsme mluvili o podpoře akademiků v zakládání vlastních inovativních společností a také o roli transferu znalostí v době koronavirové krize.

28. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

„‎Zkoumám, jak nejlépe nastavit spoluúčast pacienta, aby lékařská péče byla dostupná pro všechny. Jít v USA k lékaři je ruleta, může vás to stát 20 nebo 20 000 dolarů,“‎ říká Michal Horný, který působí jako ekonom zdravotnictví na Emory University v Atlantě.

26. 4. 2020

Univerzita Karlova

„Viry jsou nejmenší uzavřený systém, ke kterému lze přistoupit exaktně – lze vyřešit strukturu celého viru,“ líčí svůj zájem strukturní virolog Martin Obr. Aktuálně působí na IST Austria, kde se zabývá strukturou a architekturou virové schránky – kapsidy.

24. 4. 2020

Univerzita Karlova

S odborníkem na mediální studia a politickou komunikaci Václavem Štětkou o vlivu Brexitu na vědecký výzkum ve Velké Británii, o vztazích mezi českými vědci a novináři, i o tom, jak se s odstupem času dívá na kauzu predátorských časopisů na Karlově univerzitě.

22. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

„Doufám, že se ze současné koronavirové pandemie ponaučíme,“‎‎ říká imunolog Pavel Tolar, vedoucí výzkumné skupiny na Francis Crick Institute v Londýně. S využitím nových multioborových technik se snaží lépe pochopit fungování imunitního systému, které by mohlo vést až k vývoji nových účinnějších vakcín i k novým léčebným terapiím.

19. 4. 2020

Univerzita Karlova

Jaké byly začátky transferu znalostí v Česku? Vědí výzkumné organizace, co mohou nabídnout? A jaké zkušenosti si můžeme vzít ze současné situace? Nejen o tom v rozhovoru s předsedkyní spolku Transfera.cz a ředitelkou Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity Evou Janouškovcovou.

14. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

Do předsednictva mezinárodní organizace ISEE, která sdružuje vědce zabývající se udržitelností z pohledu ekonomie, byla opětovně zvolena Eva Cudlínová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V krátkém rozhovoru přibližuje, jaký význam má angažmá v obdobných mezinárodních oborových společnostech.

12. 4. 2020

Vědavýzkum.cz

Zhruba před měsícem převzal s dalšími devatenácti mladými vědci, studenty a pedagogy Cenu Wernera von Siemense. Jeho ocenění s přesným názvem „za překonání překážek při studiu“ bylo vyjádřením obdivu a uznání za přístup ke studiu, konkrétně částicové fyziky. Seznamte se s Vítem Königem, studentem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

11. 4. 2020

Univerzita Karlova