facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Více než tisícovka mladých vědců měla za posledních dvacet let možnost si během netradiční konference Interdisciplinary meeting of young life scientists otestovat své sociální dovednosti. Úspěšný vědec totiž nepotřebuje mít pouze expertní znalosti; musí také umět mluvit a jednat s lidmi, říká k již 21. ročníku akce její zakladatel Martin Fusek.

7. 5. 2022

ÚOCHB AV ČR

Roman Pašek řídí Deep Tech skupinu v poradenské společnosti AMIRES. Ta vědcům pomáhá s výzkumnými projekty, včetně oblasti marketingu a dalších podpůrných oblastí. S naší redakcí si Roman Pašek povídal nejen o činnostech AMIRESu, ale i o tom, jak by měla vypadat úspěšná projektová žádost.

5. 5. 2022

Vědavýzkum.cz

Co trápí český systém výzkumu, vývoje a inovací? Jaké změny se v této oblasti plánují? A v jaké fázi se nachází reforma doktorského studia? Na otázky portálu Vědavýzkum.cz odpovídala Radka Wildová, náměstkyně pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).

3. 5. 2022

Vědavýzkum.cz

Imunoložka Veronika Kanderová působí v laboratoři CLIP při 2. lékařské fakultě UK, kde se věnuje klinickému výzkumu, ale i diagnostice poruch imunity. „Náš výzkum je tak trochu detektivka a luštění hádanek imunitního systému,“‎ říká o své vědecké práci, která pomáhá konkrétním pacientům.

1. 5. 2022

Univerzita Karlova

V národním parku České Švýcarsko se nechávají lesy přirozenému vývoji, což způsobuje, že se v něm kvůli kůrovcové kalamitě nalézají rozsáhlé oblasti souší, které mohou být potenciálně nebezpečné pro dopravu i turistiku. Právě ty mapoval tým Petera Surového z České zemědělské univerzity v Praze za pomoci moderních technologií.

30. 4. 2022

Česká zemědělská univerzita

Anna Azari je již půl roku velvyslankyní Státu Izrael v České republice. Během své velvyslanecké mise se chce zaměřit na prohloubení česko-izraelské spolupráce ve vědě, byznysu i kultuře. „Předchozí velvyslanci mi říkali, že Česko je velmi příjemná a přátelská země. Realita mě ale překvapila – je to mnohem lepší, než jsem čekala,“‎‎ říká v rozhovoru pro Forum.

23. 4. 2022
Rozhovory a profily
Array
(
    [0] => stdClass Object
        (
            [id] => 4
            [value] => 
        )

)

Třicet let je diskutovaným tématem propojení české vědy a výzkumu s průmyslem. Podařilo se konečně v této oblasti učinit pokroky? Proč se čeští vědci nehrnou do tuzemských firem a proč české školství negeneruje kreativní osobnosti? O těchto otázkách diskutuje Jiří Krechl, který se problematice výzkumu a vývoje dlouhodobě věnuje.

21. 4. 2022

Průmyslové spektrum

Ida Součková Olšová a Lenka Chvojková v rozhovoru mluví o novém projektu CZARMA. Ten cílí na podporu a sdílení zkušeností z administrace vědeckých projektů s cílem zajišťovat špičkový servis pro excelentní vědu. Rozhovor vyšel v časopisu ECHO, který vydává Technologické centrum AV ČR.

19. 4. 2022

Technologické centrum AV ČR

Posunout informační systémy reálně do 21. století, těžit z internacionalizace anebo podpořit ženy-vědkyně. To jsou některé z plánů rektorky Mileny Králíčkové, jež se 1. února 2022 ujala vedení největší univerzity v zemi – jako první žena od založení 7. dubna 1348.

18. 4. 2022

Univerzita Karlova

Doktorandka Lucie Ráčková, působící ve výzkumné skupině Environmentální fyziologie, se na RECETOXu věnuje trajektorii akutního a chronického stresu v izolačních experimentech. Její výzkumné téma ji zavedlo až na vzdálenou Antarktidu.

16. 4. 2022

Masarykova univerzita