facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Prokop Hapala je jeden z mladých nadějných vědců, kteří hrají celosvětově ve svém oboru prim. Věnuje se teoretickému studiu nanostruktur na povrchu pevných látek a mikroskopii atomových sil. Za svoji práci si letos odnesl Cenu Neuron pro mladé a nadějné vědce. Naše redakce přináší rozhovor s čerstvým laureátem o české vědě, grantech a jeho výhledech do budoucna.

29. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Milena Králíčková, současná prorektorka pro studium na Univerzitě Karlově a kandidátka na post rektorky, se s portálem Vědavýzkum.cz podělila kromě jiného o to, co plánuje po svém případném zvolení do čela nejstarší české univerzity a co jsou její priority.

27. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) spustila pro studenty doktorského studia PhD Akademii. V tuzemsku ojedinělý systém kurzů a podpůrných služeb má pomoci posluchačům doktorského studia rozvinout dovednosti, které jsou nezbytné pro úspěšné dokončení studia i nastartování jejich vědecké kariéry. Více o PhD Akademii poví tamní prorektorka pro vědu a výzkum Jana Kukutschová.

21. 9. 2021

VŠB-TUO

Michal Stehlík, bývalý děkan Filozofické fakulty UK a kandidát na post rektora nejstarší české univerzity, odpovídal portálu Vědavýzkum.cz na otázky týkající se jeho plánů po svém případném zvolení. Co jsou jeho priority a co chce přinést univerzitě?

20. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Profesor Jan Jehlička je výjimečným průkopníkem exobiologie – nové disciplíny 21. století. Spolu se svými kolegy a s využitím Ramanovských spektrometrů se snaží odpovědět na otázku: Existuje či v minulosti existoval život mimo planetu Zemi? Za úspěchy v bádání, realizované projekty a studie v rámci mezinárodních vědeckých týmů obdržel na sklonku roku 2020 ocenění Donatio Universitatis Carolinae.

16. 9. 2021

Univerzita Karlova

„Tak tady bych chtěl v příštím životě pracovat,“ řekl si nynější ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM Tomáš Urban, když byl poprvé na návštěvě této instituce sídlící na břehu Vltavy. Za několik let se přihlásil do výběrového řízení na vedoucí post a vyhrál. Povídali jsme si o tom, co se mu od jeho nástupu povedlo.

14. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Peter Kúš z Katedry fyziky povrchů a plazmatu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se zabývá přípravou nanostrukturovaných katalyzátorů. Každou chvíli bude jemu a jeho kolegům udělen český, americký i evropský patent. Přinášíme rozhovor o tom, jaký je pohled aplikovaného fyzika na transfer technologií.

13. 9. 2021

Univerzita Karlova

Dlouhodobě se věnuje vysokoškolské a vědní politice, působí jako moderátor, facilitátor a školitel. Před pěti lety stál Aleš Vlk také za zrodem portálu Vědavýzkum.cz. Proč? Jaké problémy trápí českou vědeckou komunitu? A co je třeba udělat pro lepší renomé české vědy ve světě?

6. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Podnikatel Dalibor Dědek očekává vystřízlivění z nadšení pro bateriové elektromobily. Řešením je podle něj do budoucna vodík. Skupina Jablotron, kterou spoluzakládal a dlouho řídil jako její nejvyšší šéf, začala do vodíkových technologií investovat zhruba před pěti lety.

5. 9. 2021

Jan Žižka

„Nebojte se transferu ani neúspěchu. A s nápady volejte včas,“ říkají v dvojrozhovoru šéfové dvou součástí UK, jež pečují o přenos poznatků do praxe – právě tak vznikly i čtyři nadějné spin-off firmy. Hana Kosová řídí CPPT, Otomar Sláma zase CUIP. Co umějí, oč jim jde?

3. 9. 2021

Univerzita Karlova