facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Přední český odborník na umělou inteligenci Michal Pěchouček v rozhovoru pro časopis Moderní ekonomická diplomacie popsal svůj dlouhodobý cíl. Chtěl by vyvinout mentální antivirus, aby byl připraven na dobu, kdy Elon Musk vysoustruží mozkové implantáty. „Lidé nepotřebují mozkové implantáty k tomu, aby byli manipulováni,“ říká profesor Pěchouček, který je od roku 2019 technickým ředitelem Avastu.

23. 1. 2021

Jan Žižka

„Absolventi školy Antonína Holého“, tak se někdy říká studentům, kteří pod jeho vedením pracovali. Patří mezi ně i Eliška Procházková, která se ho nebála oslovit již v rámci středoškolské odborné činnosti a pod jeho vedením pak pracovala i na bakalářské práci.

22. 1. 2021

Univerzita Karlova

Imunolog Václav Větvička, synovec a jmenovec známého botanika, patří mezi největší odborníky na glukany. I když již třicet let působí na americké University of Louisville, do Česka se pravidelně vrací a s českými vědci spolupracovat nikdy nepřestal.

19. 1. 2021

Univerzita Karlova

S Ivanem Folettim, vedoucím Centra raně středověkých studií při Semináři dějin umění Masarykovy univerzity, jsme hovořili o tom, co je smyslem vědeckého bádání, jaké je postavení humanitních věd v České republice a jaký má význam komunikace vědy.

18. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Stephen O’Regan, vědecký ředitel Kanceláře námořnictva pro globální výzkum v Praze (ONRG), komentuje v druhé části rozhovoru možnosti spolupráce, které českým vědcům nabízí. Jde o neobvyklou možnost přímého financování, protože ONRG je jednou z mála světových organizací, které financují zahraniční základní výzkum. Vedle toho kancelář financuje i match-makingové cesty do USA a organizaci oborových konferencí.

14. 1. 2021

Luděk Moravec

Jitka Čejková působí v Laboratoři chemické robotiky na Ústavu chemického inženýrství Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Kromě toho je jmenovaná jako Science Communication Manager v Evropské akci COST Chemobrionics a v minulém roce jí vyšla kniha Robot 100: Sto rozumů. V rozhovoru, který nám poskytla, se rozpovídala o své vědecké kariéře, grantové politice či hodnocení vědců. A také o tom, jak skloubila roli vědkyně s mateřstvím.

11. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

V rozhovoru s novým předsedou Grantové agentury ČR Jaroslavem Kočou jsme mluvili o tom, co nového GA ČR chystá, i o tom, jak se pandemie koronaviru dotkla české vědy. Prozradil také, jakým způsobem chce GA ČR přispět ke zvýšení kompetitivnosti české vědy v zahraničí.

8. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Martin Bareš má za sebou téměř třetinu svého funkčního období na pozici rektora Masarykovy univerzity. Přestože se většinu té doby musel potýkat s nečekanými překážkami a nároky, které na univerzitu klade epidemie koronaviru, daří se mu plnit i programové prohlášení. V rozhovoru shrnuje své dosavadní působení v čele univerzity, uplynulý rok 2020 a také budoucnost MUNI.

7. 1. 2021

Masarykova univerzita

Kancelář amerického námořnictva pro globální výzkum v Praze nedávno oslavila deset let činnosti. Za zajímavým příběhem, spojeným s podporou nejen české, ale také vědy ve střední a východní Evropě, se v rozhovoru ohlíží její nejdéle sloužící vědecký ředitel, Stephen O’Regan.

6. 1. 2021

Luděk Moravec

S generálním ředitelem Siemens ČR, členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace a významným propagátorem digitalizace českých firem Eduardem Palíškem o spolupráci českých firem s akademickou sférou, cestě za větší konkurenceschopností i jiném způsobu vedení univerzit.

4. 1. 2021

Vědavýzkum.cz