facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Devítidílný seriál o financování vědecké kariéry v life sciences v ČR doplňujeme o rozhovor s Jiřím Kolečkem z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který se podělí o své zkušeností s programem Interreg. V rozhovoru se dozvíte, jaké výhody program přináší a jak lze efektivně rozvíjet regionální přeshraniční spolupráci.

11. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Nyní už je Jan A. Kozák zpět v Česku, na pražské „fildě“, ale ještě donedávna působil jako výzkumník v norském Bergenu. Na tamní humanitní fakultě řešil od roku 2018 výzkumný záměr Symbodin, na který získal prestižní stipendium Marie Curie-Skłodowské (Horizon 2020).

10. 12. 2020

Univerzita Karlova

S novým prorektorem pro vědu a výzkum na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích Luďkem Berecem jsme si povídali o Metodice 17+, transferu technologií, zahraniční spolupráci, ale i o tom, jak se mu daří skloubit práci prorektora a vědce.

9. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Na konferenci Science Communication 2020 vystoupila i europoslankyně Martina Dlabajová. V prvním rozhovoru jsme se bavili především o vyjednávání budoucího evropského rozpočtu na vědu. Nyní jsme se zaměřili právě na strategii komunikace vědců s politiky

7. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Objevy známého českého fyzika Tomáše Jungwirtha, kterých dosáhl společně se svým týmem z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, ukazují směr k mnohonásobně výkonnějším a rychlejším počítačům budoucnosti. Čeští vědci se tak podílejí na velkých proměnách elektroniky i fungování umělé inteligence.

6. 12. 2020

Jan Žižka

Letošním laureátem nejvyššího ocenění v oblasti vědy a výzkumu, Národní Ceny Česká hlava, je molekulární biolog Václav Hořejší. K této příležitosti vám přinášíme rozhovor s oceněným vědcem. Jaký dle jeho názoru bude mít současná pandemie dopad na českou vědu? A čím si vysvětluje stále velmi nízkou účast českých výzkumníků v rámcových programech Evropské unie? Na tyto i další otázky odpovídá v následujícím rozhovoru.

28. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Přinášíme rozhovor s poslankyní Evropského parlamentu Martinou Dlabajovou, se kterou jsme si povídali o novinkách ve vyjednávání o budoucím rozpočtu EU. Nemalé prostředky z něj půjdou v příštích sedmi letech na vědu a výzkum, což může otevřít zcela nové příležitosti také pro české vědce a výzkumníky.

27. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Řadu let se věnuje tzv. fuzzy modelování – metodám z oblasti soft computingu a vývoje matematických nástrojů, které umožňují vyvíjet algoritmy, jež dokážou nahradit člověka v automatickém řízení technologických procesů. Kde vidí budoucnost svého oboru a jaké jsou podle něj podmínky pro vědu v Česku? Přinášíme rozhovor se zástupcem ředitele Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování Ostravské univerzity Martinem Štěpničkou.

24. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Už několik let funguje na Univerzitě Karlově specializované Herzlovo centrum izraelských studií (HCIS). Vede jej doktorka Irena Kalhousová, která vystudovala politologii v Jeruzalémě, evropská studia v Cambridge a doktorát z mezinárodních vztahů získala na London School of Economics. Nyní působí na Fakultě sociálních věd UK, často vystupuje v médiích.

18. 11. 2020

Univerzita Karlova

Díky programu Primus získaly desítky skvělých mladých lidí z domova i ze zahraničí šanci na vytvoření vlastní výzkumné skupiny na Univerzitě Karlově. Prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka v rozhovoru mluví o přínosech programu Primus i o jeho perspektivě do budoucna. 

12. 11. 2020

Vědavýzkum.cz