facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Tereza Kubicová je předsedkyně Řídícího výboru ESA BIC Prague, ředitelka interních projektů ve společnosti CzechInvest a jedna ze zakladatelů festivalu Czech Space Week. V rozhovoru vám prozradí, proč se letošní online ročník vyplatí sledovat a čím bude zajímavý pro studenty, startupy, ale i nekosmické firmy.

9. 11. 2020

CzechInvest

Lenka Gahurová působí jako postdok na Katedře molekulární biologie a genetiky na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Od roku 2017 řeší projekt financovaný MSCA Individual Fellowship, který už dvakrát musela přerušit kvůli mateřské dovolené. Lze skloubit vědeckou práci s rodičovskou dovolenou? Je MSCA IF vhodnou volbou pro postdoky? Na tyto a další otázky odpovídá mladá vědkyně v následujícím rozhovoru.

8. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Ačkoliv se letošní konference LIBS2020 přesunula z japonského Kjóta do virtuálního prostředí, i tak se povedlo v rámci programu ocenit výzkumníky z různých částí světa. Mezi nimi byla i Zita Salajková, která se na CEITEC VUT a italské University of Bari Aldo Moro úspěšně věnuje oboru laserové spektroskopie.

7. 11. 2020

CEITEC

Tomáš Slanina, který v současné době vede juniorskou výzkumnou skupinu na ÚOCHB AV ČR, považuje svou výzkumnou stáž za důležitý moment své kariéry. Po doktorátu, který získal v Česku a také v Německu, vycestoval na postdoktorandské stáže do Německa a Švédska. Na otázky ohledně své kariéry a stipendia odpovídá v následujícím rozhovoru.

6. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Hana Macíčková Cahová, která je vedoucí výzkumné skupina na ÚOCHB AV ČR a také držitelkou grantu ERC-CZ, vyjela díky Humboldtovu stipendiu na postdoktorandské studium do Německa. V čem je konkrétně toto stipendium přínosné, jak těžké bylo jej v mezinárodní konkurenci získat a jaké jsou její další vědecké plány? Na tyto a další otázky odpovídá mladá vědkyně v následujícím rozhovoru

5. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Iva Mozgová získala během svého PhD studia stipendium EMBO Postdoctoral Fellowship a měla možnost strávit dva roky na Swedish University of Agricultural Sciences v Uppsale. Jak je náročné připravit žádost o stipendium, co jí přineslo a jaké jsou její plány do budoucna? O své zkušenosti se vědkyně, která od ledna 2019 vede v Biologickém centru AV ČR vlastní výzkumnou skupinu zaměřenou na epigenetiku rostlin, podělila v následujícím rozhovoru. 

3. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Karolínu Korvasovou biologie lákala už během bakalářského studia matematiky na MFF UK. I proto odešla na magisterské studium se zaměřením na matematickou biologii do Nizozemska a později pokračovala na stáž do Austrálie a na doktorát do Německa, který aktuálně dokončuje. Zabývá se aktivitou mozku během pohybu a od ledna se vrací na Matfyz.

31. 10. 2020

Univerzita Karlova

Šárka Boháčová díky FEBS Summer stipendiu absolvovala v roce 2019 desetitýdenní výzkumnou stáž na University of Bristol ve Velké Británii. Jak obtížné bylo zahraniční stáž získat? A čím ji stáž obohatila? O své zkušenosti se Šárka Boháčová, která je v současnosti doktorandkou na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, podělila v následujícím rozhovoru.

30. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Vědec Jakub Brom, spolu se svými kolegy na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích vytvořil software RemoteGuard, který odhaduje kvalitativní parametry vody ze satelitních snímků. V rozhovoru pro portál Vědavýzkum.cz jsme si povídali o vzniku a financování projektu, o spolupráci s dalšími subjekty i o plánované expanzi do zahraničí.

28. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Zdeněk Farka, který v současnosti působí na Ústavu biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, si žádost o svůj první grant z programu TAČR Zéta podal už jako PhD student. Co ho k vlastnímu grantu motivovalo? A jak hodnotí přínos tohoto programu pro mladé výzkumníky? Na tyto i další otázky odpovídá v následujícím rozhovoru.

27. 10. 2020

Vědavýzkum.cz