facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

CEITEC a firma DyNAbind budou hledat látky pro léčbu rakoviny

30. 5. 2018
CEITEC a firma DyNAbind budou hledat látky pro léčbu rakoviny

Institut Ceitec Masarykovy univerzity a německá firma DyNAbind budou spolupracovat na výzkumu a vývoji potenciálních léků zaměřených na lidské 14-3-3 bílkovinné komplexy, které hrají významnou roli v nádorových a neurodegenerativních onemocněních. Spolupráce je založena na výzkumné práci vědeckého týmu Jozefa Hritze v CEITECu.

Zmíněné 14-3-3 bílkoviny hrají rozhodující roli v mnoha buněčných procesech. Navzájem se ovlivňují s řadou dalších látek, a řídí tak různé aspekty buněčného růstu a signalizace. Ačkoliv figurují i v řadě nádorových a neurodegenerativních onemocnění. I proto je obtížné cílit na ně léčbu klasickými metodami.

Německá firma DyNAbind pomocí své platformy Dynamic Library hledá v DNA knihovně ty nejnadějnější ze stovky milionů molekul, které se s bílkovinami snadno tvoří vazby, a mají tak potenciál stát se základem pro cílenou léčbu právě nádorových nebo neurodegenerativních onemocnění.

„DyNAbind vždy usiloval o inovativní práci. Jsme hrdí na to, že můžeme spolu s doktorem Hritzem a Ceitecem hledat a optimalizovat cílenou léčbu související s těmito fascinujícími bílkovinami,“ řekl spoluzakladatel a generální ředitel společnosti DyNAbind Michael Thompson.

„Moje motivace začít spolupracovat s firmou DyNaBind vzešla z našich předchozích diskusí o mimořádném potenciálu jejich knihovny DNA-Encoded Library pro detekci a optimalizaci léků,” okomentoval spolupráci Jozef Hritz, který vede vědecký tým, jež na výzkumu pracuje.

„Identifikované molekuly by představovaly širokou škálu aplikací nejen v akademickém, ale i ve farmaceutickém sektoru. Pro mě i pro naše studenty je také velice motivující vidět, jak je náš výzkum uplatnitelný v praxi a jak jejich vlastní poznatky mohou přímo pomoci například při vytváření nové léčby,“ dodává Hritz.

Josef Hritz

 

Zdroj: CEITEC