Vytisknout tuto stránku

Češi vyvíjejí materiál budoucnosti. Reaguje se světlem a dokáže čistit vzduch.

28. 12. 2016
Češi vyvíjejí materiál budoucnosti. Reaguje se světlem a dokáže čistit vzduch.

Vývoj a výroba kompozitního nanomateriálu s fotoaktivní funkcí. Tak zní název projektu, který od roku 2013 řeší Technická univerzita v Liberci (TUL) ve spolupráci s podnikem Barvy a laky Teluria a Ústavem anorganické chemie Akademie věd ČR. Snaží se mimo jiné vymyslet speciální nátěrové hmoty, které bude možné využívat ve stavebnictví a které budou mít v reakci s dopadajícím světlem jedinečné vlastnosti. Jde hlavně o funkce čistící, dezinfekční, ale například i o redukci toxických plynů v ovzduší.

Projekt finančně podpořila i Technologická agentura ČR částkou 15,5 milionu korun v rámci programu ALFA, který je zaměřený na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje.

Výzkumníci z TUL, Ústavu anorganické chemie a Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR od roku 2013 pracují na vývoji kompozitního nanomateriálu s fotoaktivní funkcí. Ten by měl být zásadním příspěvkem k metodě takzvaného čištění světlem. „Nyní jsme velmi blízko k ustavení reálných základů. Očekáváme, že nanokompozity maximálně využijí určitých vlastností fotoaktivních materiálů, jako je například všeobecně známý oxid titaničitý, ale odstraní jeho slabiny,“ vysvětlil František Peterka z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci.

Součástí projektu, který běží od roku 2013, a letos jde do finále, je i český návrh chybějícího standardu hodnocení životnosti a stárnutí fotoaktivních materiálů. Jde o způsob měření fotoaktivity povrchu, a to před a po procesu urychleného stárnutí.

Největší zájem o novinku je zatím ve stavebnictví, kde by se na opláštění budov mohla velmi dobře uplatnit samočistící funkce materiálů. Nátěr Balclean se začal používat jako prevence růstu řas a plísní na fasádách především zateplených domů. Ošetřeno jím bylo již cca dvacet velkých bytových domů. Baclean ja také přihlášení do letošního ročníku soutěže Inovace roku 2016.

 

Zdroj: Tisková zpráva TAČR