facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Do stavby nové rakety se zapojí i český průmysl

18. 2. 2018
Do stavby nové rakety se zapojí i český průmysl

Firma Unex z Uničova na Olomoucku získala prestižní zakázku. Vyrábí mohutné podvozky pro nové mobilní odpaliště vesmírných raket Ariane 6 na kosmodromu ve Francouzské Guyaně. Strojírensko-metalurgická společnost nyní pracuje na 16 sadách podvozků a spojovacích prvků.

Podle ředitele produktové skupiny těžkého strojírenství společnosti Unex Michala Kemlera jde o dodávku zhruba 810 tun ocelových konstrukcí. Hodnota kontraktu nebyla zveřejněna. „Šlo o jedno z nejnáročnějších výběrových řízení, které jsme kdy v Unexu absolvovali. Úspěch nás těší o to více, že hodnotícím kritériem nebyla pouze cena, ale především celková kvalita,“ říká Michal Kemler, ředitel produktové skupiny těžké strojírenství společnosti Unex

Unexu v tendru na dodávku podvozků pro mobilní odpaliště raket pomohly jeho reference. Podnik totiž vyrábí podvozky pro kolesová a lopatová rypadla, nakladače, zakladače a další těžkotonážní stroje. „Dodáváme těm nejnáročnějším zákazníkům z řad předních světových průmyslových korporací,“ podotkl Kemler.

Nadrozměrný náklad bude přepraven do přístavu a poté jej loď přes Atlantský oceán dopraví na kosmodrom Evropské vesmírné agentury ve Francouzské Guyaně, kde je už v plném proudu stavba nového mobilního odpaliště. Raketa Ariane 6 by se na oběžnou dráhu kolem Země měla poprvé vydat v roce 2020, kdy nahradí dosud používanou raketu Ariane 5.

Do projektu Ariane 6 se zapojila celá Evropa

Na výrobě hlavních částí rakety Ariane 6 se podílejí Španělé, Italové, Němci, Belgičané, Francouzi a několik dalších zemí. Další firmy a státy pracují na výstavbě nového odpaliště. Právě pro mobilní budovu odpaliště jsou určeny podvozkové sety, které Unex vyrábí pro partnerskou společnost Eiffage Métal.

V uničovském závodě Unexu se podvozkové sety pro odpalovací rampu Ariane 6 nejen vyrobí, ale také smontují včetně pohonů, elektrických komponentů a hydraulických rozvodů. Technici podvozky v Unexu zkušebně oživí, aby vyzkoušeli jejich funkčnost a pozdější snadnou aplikaci na montážním místě ve Francouzské Guyaně.

Pětku nahradí šestka

Evropská kosmická agentura (ESA) provozuje sérii kosmických nosných raket Ariane. V současnosti se používá Ariane 5 a šestá se připravuje. Raketa je sestrojena zejména pro vynášení telekomunikačních družic a také vesmírné lodě ATV. Větší nosiče Ariane doplňuje další nová raketa Vega.

Na jejím projektu se zatím podílí sedm členských států ESA. Vega startovala z kosmodromu ve Francouzské Guyaně v roce 2012 a vynesla na oběžnou dráhu Země trojici satelitů.

Generální ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu Josef Kašpar již dříve podotkl, že přijetí ČR do prestižního programu kosmických nosných raket Ariane a Vega znamená spolupráci s největším evropským konsorciem Airbus Safran Launchers, které rakety vyrábí. „Nejen náš ústav, ale více firem z ČR se bude podílet na vývoji, zkouškách a následné sériové výrobě částí pro Ariane 6,“ řekl.

 

Zdroj: Technologické centrum AV ČR