facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Fakulta prodává zdravé boty, na oplátku získá vědecká data

5. 4. 2016
Fakulta prodává zdravé boty, na oplátku získá vědecká data

Diagnostické a prodejní centrum otevřela ve svých prostorách Fakulta sportovních studií MU. Zákazníkům od poloviny prosince nabízí možnost vyzkoušet a objednat si boty značky J Hanák R, na jejichž vývoji a patentování se podíleli i vědci z FSpS. Prodejna je víc, než jen obchod – základem je především diagnostika každého zákazníka.

 

dscn0095

 

Pět došlapů levou nohou a pět pravou.  Pak už pracuje počítač, který přesně vyhodnotí, jak člověk zatěžuje svá chodila. Tak vypadá diagnostika v laboratoři biomotoriky v univerzitním kampusu. Testováním může projít každý, kdo si do nové prodejny FSpS přijde vybrat biomechanickou obuv. Zaměstnanci MU mají diagnostiku zdarma, ostatní za stokorunový poplatek.

"Měření vnímáme jako přidanou hodnotu. Když si člověk přijde koupit botu, kterou nikdy nenosil, není nic lepšího, než se na začátku nechat změřit," vysvětlil doc. Martin Zvonař, vedoucí katedry kineziologie. Zákazník tak získá přehled o tom, v jakém stavu jsou jeho chodidla a co lze napravit. Vědci z FSpS zase získají data z měření.

Pozitivní změny na noze se projeví už po zhruba čtvrt roce nošení zdravé obuvi. Řada zákazníků pak chodí na diagnostiku opakovaně. "Zajímá je, co se s jejich nohama událo. My jsme schopni jim objektivně říct, co se na chodidle z funkčního hlediska stalo," dodal Zvonař.

Prodejna je zatím otevřena čtyři hodiny týdně, fakulta do budoucna zvažuje rozšíření otvírací doby. "Že prodáme nějaké boty je pro univerzitu příjemný bonus. Pro mě jako výzkumníka je ale zásadní právě to, že se dostaneme k datům," zdůraznil Zvonař.

Odborníci z fakulty mezitím pokračují i v dalších vědeckých projektech, které souvisejí s lidskou chůzí a obuví. V lednu dostala fakulta milion korun od Všeobecné zdravotní pojišťovny na výzkum bot pro těhotné. Nastávajícím maminkám má speciální obuv zabránit zborcení nožní klenby nebo ulevit od bolestí zad a křečí v nohou. Pokud se speciální obuv pro těhotné ukáže jako skutečně přínosná, mají i tyto výsledky velký aplikační potenciál. V takovém případě by o jejich podpoře uvažovala i pojišťovna. "Minimálně můžeme do nějakého programu zařadit příspěvek pro naše klienty," uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

 

Článek byl publikován 5. dubna 2016 na stránkách CTT MU.

foto: archiv CTT MU