facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Jaké jsou principy licenčních smluv v trasferu výsledků výzkumu? Poradí videonávod

28. 4. 2023
Jaké jsou principy licenčních smluv v trasferu výsledků výzkumu? Poradí videonávod

Společnost UNICO natočila seriál instruktážních videí, která přibližují proces transferu technologií. Ve videích na otázky vědkyně Sary Polak odpovídá zakladatel společnosti UNICO, která se transferu léta věnuje, Vojtěch Kadlec. Páté video v pořadí se věnuje principům licenčních smluv.

Koncept licenční smlouvy týkající se transferu technologie není jen právním úkonem, jde zejména o obchodní dohodu.

Licence mohou být exkluzivní (výhradní), ve kterých je cena je zpravidla vyšší a majitel licence už nemůže prodat řešení nikomu jinému. Navíc tento druh licence poskytuje silnější vyjednávací pozici při jednání s investorem. Mohou být také neexkluzivní (nevýhradní), ve kterých je vyhrazeno právo licencovat technologii i někomu dalšímu. V tomto případě je nutné zvažovat, jak velkou časovou výhodu (náskok) nám takové řešení poskytuje.

V neposlední řadě je řešením jednorázový odprodej technologie, což se může stát nejnákladnějším řešením, ale také nejvýhodnějším.

Kdy je výhodnější neexkluzivní licence? V jakém oboru je lepší uzavírat exkluzivní licenční smlouvy? A víte, kde můžete získat více informací o licenčních smlouvách, případně jejich vzory? Na tyto i další otázky odpovídá ve videu Vojtěch Kadlec:

 

Podívejte se také na předchozí díly instruktážních videí, která se zaměřovala na samotnou otázku komercializace, na to, jak zhodnotit komerční potenciál technologie, jak technologii validovat s potenciálními zákazníky a jak na cenotvorbu v transferu.

 

Zdroj: UNICO