Vytisknout tuto stránku

Nové možnosti česko-chilské spolupráce

28. 3. 2018
Nové možnosti česko-chilské spolupráce

Technologický skaut a vysloužilý vědec – jak o sobě s oblibou říká – Jiří Navrátil byl pozván chilským Oddělením transferu technologií při Centru pro biotechnologii a bioinženýrství (CeBiB), aby pomohl rozjet spolupráci vědců s tamními firmami. Chilské instituce se totiž potýkají s podobnými problémy jako ty české.

Jak to celé začalo?

„Když jsem byl na podzim v Cambridge, seznámil jsem se s šéfkou chilského Oddělení transferu technologií při CeBiB. Hodně jsme rozebírali naše aktivity na poli přenosu technologií do komerčního sektoru. Oba jsme viděli ohromný potenciál spolupráce vědy a byznysu, ale i to, jak málo je využíván. Což je veliká škoda, protože na tom tratí celá společnost i její ekonomika,“ popisuje Jiří Navrátil začátek své spolupráce s chilským výzkumným centrem. „Zaujalo ji, že podnikám v oblasti vědy, respektive že působím na obou stranách, tedy jak v byznysu, tak i v akademickém světě, a mám za sebou v obou sférách několik úspěšných a životaschopných projektů,“ říká.

CeBiB Hallway

CeBiB se v roce 2014 stalo součástí národního programu trochu složitě nazvaného Základní financování excelence vědeckých a technologických center. Jeho hlavním cílem je vytvářet pevné vztahy mezi vědou a průmyslem. A nastavit spolupráci tak, aby vědci vyvíjeli to, co průmyslové podniky potřebují a umějí využít. A samozřejmě aby jejich řešení byla funkční a odpovídala trendům.

Konference, na kterou byl Jiří Navrátil pozván jako hlavní řečník, bude probíhat od 26. do 30. března 2018. A její stěžejní ambicí je nastavit služby technologického transferu pro všechny univerzity tak, aby byly pro komerční sektor co nejvstřícnější. Cesta povede přes empatické workshopy s cílovými skupinami, kterými jsou studenti, pracující výzkumníci a nakonec i firmy. „Žádnou úspěšnou službu nelze postavit pouze na základě domněnek, jen čistě od stolu. Proto bude klíčové zapojit všechny aktéry a dostat z nich maximum. Zajímají nás jejich očekávání i možné formy a obsah spolupráce,“ vysvětluje Jiří Navrátil.

Proč zrovna my?

Jak Chile, tak Česká republika jsou si blízké ve snaze o propojování výzkumu a firem. Vloni na podzim v této latinskoamerické zemi proběhla mise agentury CzechInvest, která základní obrysy spolupráce dobře nastavila. Země jako Německo, Velká Británie nebo třeba Finsko jsou oproti Chile v této oblasti o dost dál, zatímco náskok Česka je jen nepatrný a obě země řeší mnohdy podobné problémy. A jejich sdílení a diskutování tak může být přínosem pro všechny zúčastněné. 

Cesta do Jižní Ameriky však nemá jen jeden cíl. Jiří Navrátil chce mimo jiné také zjišťovat, jaké jsou v zemi možnosti pro české firmy. „Rád bych pak ve spolupráci s CzechInvestem tyto příležitosti českým firmám představil. Společně bychom pak mohli navrhnout, jak možnosti reálně využít,“ plánuje Jiří Navrátil.

To, že se Chile takto otevírá mezinárodní spolupráci, je skvělé. Potenciál takové spolupráce je totiž až nepředstavitelně velký a může být velmi přínosný pro obě strany.

 

Zdroj: Direct People


Jiří Navrátil

jiří navrátilVystudoval materiálové inženýrství na VUT a pokračoval na Akademii věd. Pracoval jako vědecký pracovník v teoretickém a následně i aplikovaném výzkumu a postupně se začal zabývat uplatněním výsledků vědeckovýzkumné činnosti v reálném světě. Stal se technologickým skautem na Imperial Innovations London. Pro VUT pomáhal založit Multimediální centrum, jež mělo sloužit na podporu vzdělávání, komercionalizaci a popularizaci vědy. Založil společnost SciTech Visual, jejímž cílem bylo vytvářet kvalitní marketingovou podporu výstupům vědecké práce. Nyní pracuje v Direct People, kde se svými kolegy propojují výzkumníky s investory, pomáhají jim mluvit o svých výzkumech a technologiích srozumitelnou řečí, hledat komerční využití jejich objevů a dívat se na výsledky své práce pohledem uplatnění a obchodních výsledků.