facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Výzkumníkům z Hradce Králové se podařilo licencovat rehabilitační podložku

14. 11. 2020
Výzkumníkům z Hradce Králové se podařilo licencovat rehabilitační podložku

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se začala používat nová rehabilitační podložka RELLA, která pomáhá nemocným s koronavirovou infekcí znovu nabýt tělesnou kondici. Vývoj probíhal ve spolupráci s Centrem transferu biomedicínských technologií (CTBT).

Ztráta svalové síly a soběstačnosti je negativní důsledek pobytu na lůžku již po několika málo dnech. K tomu dochází zejména v době, kdy je velké množství nemocných a především seniorů upoutáno na lůžko a kapacity rehabilitačních pracovníků nepostačují na dostatečnou rehabilitační léčbu. Autorem myšlenky je Luboš Sobotka, emeritní přednosta III. interní gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

aktuality small zoom 393Rehabilitační podložka, kterou na základě licence vyrábí firma ELLA-CS, je určena k aktivnímu cvičení dolních končetin a svalů břicha a zad během pobytu na lůžku. Nyní je tato podložka používána v královehradecké fakultní nemocnici, ale zájem projevila i Thomayerova nemocnice a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, kde bude používána zejména na lůžkách, na nichž jsou umístěni COVID-19 pozitivní pacienti.

Podložka pomáhá udržet fyzickou kondici a předchází komplikacím z dlouhodobého pobytu na lůžku, umožňuje pacientům samostatné cvičení bez asistence personálu a nutnosti odborného nastavení. Výhodou je, že podložku lze použít na jakémkoliv lůžku, je snadno přenositelná a má tichý chod.

Vývoj probíhal ve spolupráci s Centrem transferu biomedicínských technologií (CTBT). Centrum zajišťuje výzkumníkům z FN HK pomoc při uplatnění výsledků výzkumu a vývoje v praxi a zprostředkovává také smluvní výzkum a ochranu duševního vlastnictví. V projektu rehabilitační podložky Centrum zajistilo prostředky pro vývoj prototypu, udělení patentu a dojednalo licenční smlouvu s firmou Ella-CS. Bližší informace o činnosti centra je možné najít na www.ctbt.cz.

 

Zdroj: FN HK