facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Kam nemůže lékař, může avatar. Třeba na výrobní linku, kde se vyplatí sledovat známky únavy fyzicky pracujících zaměstnanců. Nebo k vám domů, když chcete zdravotní prohlídku bez návštěvy ordinace. IT firma MagicWare a Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT totiž spojily síly, aby do telemetrie ve zdravotnictví přinesly nová inovativní řešení.

2. 10. 2023

Středočeské inovační centrum

Do letošního ročníku Transfera Technology Day se přihlásilo celkem 28 technologií z 13 institucí. Po zhodnocení odbornou porotou a hodnotiteli dále postupuje 13 technologií z 10 institucí. Jaké technologie letos postoupily?

2. 10. 2023

Transfera.cz

Česká spořitelna vstupuje jako první banka v Česku do investičního fondu i&i Biotech Fund (i&i Bio), který působí při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB). Cílem tohoto fondu je podpora vývoje nových léčiv, diagnostických metod a medicínských technologií.

22. 9. 2023

i&i Biotech Fund

Jaké je riziko vzniku a šíření požáru, zjistí nově lidé kdekoliv na světě díky české aplikaci pro předpověď počasí Windy.com. Ta, ve spolupráci s vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe, přidala další dvě předpovědní vrstvy.

9. 9. 2023

Akademie věd ČR

Elektrické hudební nástroje nejsou dnes již žádnou výjimkou. Aby ale byly vytištěné na 3D tiskárně, to už unikátní je. Vědci z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně na tom pracují společně s přerovskou firmou Sensio.cz, která vyrábí elektrická violoncella MyCello právě pomocí 3D tisku. Zlínští vědci jim pomáhají hledat ty nejvhodnější materiály.

1. 9. 2023

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Vývoj prvního přenosného Mössbauerova spektrometru ne většího než plechovka od Coca-Coly, který umožní rychlou a přesnou analýzu materiálů s obsahem železa přímo v průmyslovém provozu, je cílem spin-off společnosti Univerzity Palackého v Olomouci Iron Analytics ve spolupráci s Českým institutem výzkumu a pokročilých technologií CATRIN Univerzity Palackého.

4. 8. 2023

Univerzita Palackého v Olomouci

Designéři nábytku Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity se podíleli ve spolupráci s firmou FORM na vývoji židle pro rehabilitaci pacientů s endoprotézou kyčle a židle pro dynamické sezení s levitujícím sedákem, která i při delším sezení zajišťuje zdravé postavení pánve. Oba produkty mají vysoké předpoklady pro uplatnění na trhu.

23. 7. 2023

Mendelova univerzita

Jak získat energii z horninového prostředí pod povrchem Země a využít ho například pro vytápění budov? Touto otázkou se vědci na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava zabývají již dlouho, s příchodem Green Dealu, konfliktu na Ukrajině a energetickou krizí však společenská poptávka po jejich výsledcích výrazně narostla.

30. 6. 2023

VŠB-TUO

V současné době je pro vývoj umělé inteligence nezbytný nepřetržitý výzkum programovacích jazyků. Tímto výzkumem se na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze zabývá Christoph Kirsch, vedoucí Laboratoře výzkumu programování, který zde uplatňuje své zkušenosti z Kalifornské univerzity v Berkeley v Silicon Valley a Salcburské univerzity v Rakousku.

9. 6. 2023

ČVUT

Kurýrní služby, v současnosti velmi rozšířená forma doručování zásilek, využívají pro rozvoz kusových zásilek standardní lehká silniční nákladní vozidla. Zásilky jsou většinou v nákladovém prostoru ručně ukládány na podlahu a řazeny dle doručovací trasy, což zvyšuje časovou náročnost. Efektivnější ukládání pomůže řešit rollkontejner.

31. 5. 2023

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích