facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Představte si, že od útlého věku každý den několik hodin cvičíte na hudební nástroj, aby vás přijali na prestižní konzervatoř ve Vídni. Termín přijímacího řízení se neúprosně blíží, ale vy se kvůli pandemické situaci nejspíš nebudete moci dostavit osobně. Technologický pokrok vám však poskytne šanci tuto překážku překonat a díky novému přístroji pro audiovizuální přenos se zkoušky zúčastníte.

5. 9. 2021

Akademie věd ČR, univerzity a ostatní výzkumné instituce jsou úrodnou půdou pro nápady a řešení, které mají dopad na kvalitu našeho života. Kdo stojí za transferem výzkumných výsledků a inovací z akademického prostředí do běžného života v České republice? Podívali jsme se tentokrát na Západočeskou univerzitu v Plzni.

1. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Šest litrů minerálního oleje. Zhruba tolik se jej denně z každé lodi uvolní. Ročně se tak dostane do moří a oceánů až 250 miliónů litrů tohoto pro přírodu nešetrného oleje. V rámci česko-norské spolupráce ale může do tří let vzniknout ekologická náhrada.

28. 8. 2021

VŠB-TUO

Akademie věd ČR, vysoké školy a ostatní výzkumné organizace jsou úrodnou půdou pro nápady a řešení, které mají dopad na kvalitu našeho života. Kdo stojí za transferem výzkumných výsledků a inovací z akademického prostředí do běžného života v České republice? Podívali jsme se na Fyzikální ústav AV ČR.

27. 8. 2021

Vědavýzkum.cz

V českých podmínkách je vznik firmy na akademické půdě stále trochu výjimečným zjevením. Špičkovým brněnským univerzitám bude stačit jeden prst k tomu, aby se dopočítaly všech takových úspěšných transferů ročně. Jednou z těch výjimek je společnost AtomTrace. Tu na svět přivedl Středoevropský technologický institut CEITEC a její přístroje pro pokročilou prvkovou analýzu nacházejí uplatnění v různých oblastech. Třeba v oblasti nerostných surovin.

24. 8. 2021

Jihomoravské inovační centrum

Navigaci v hořící budově by mohly do budoucna usnadnit speciální brýle zabudované v helmě hasiče, které by ho navigovaly nejen ke zdroji vody, ale také k lidem uvězněným za clonami kouře a zavřenými dveřmi. Podobně jako v akční hře by hasič viděl v prostoru zakreslené orientační body, únikové cesty nebo rozvodné skříně, a to i skrze stěny.

14. 8. 2021

Vysoké učení technické v Brně

Univerzita Palackého učinila významný krok pro komercializaci čtvrté generace Mössbauerových spektrometrů – přístrojů pro analýzu materiálů s obsahem železa či oxidů železa, které vyvinuli zdejší vědci.

9. 8. 2021

Univerzita Palackého v Olomouci

Studenti Masarykovy univerzity  vytvořili aplikaci, která z rentgenu odhalí a vyhodnotí stav plic. Věří, že o ni bude v lékařském prostředí zájem.

7. 8. 2021

Masarykova univerzita

Akademie věd ČR, vysoké školy a ostatní výzkumné instituce jsou úrodnou půdou pro nápady a řešení, které mají dopad na kvalitu našeho života. Kdo stojí za transferem výzkumných výsledků a inovací z akademického prostředí do běžného života v České republice? Tentokrát jsme se podívali do Centra transferu technologií a znalostí na Univerzitě Pardubice.

2. 8. 2021

Vědavýzkum.cz

Dopravní nehoda, kolaps sportovce i hozená dýmovnice – to všechno je potřeba řešit co nejdříve, aby nedošlo ke zranění nebo dalším škodám. Někdy ale není v lidských silách v nastalém zmatku dobře určit, kde přesně problém vznikl, a nasměrovat k němu například záchranáře. Nový systém detekce takzvaných anomálií vytvořili studenti informatiky a nabídli ho policistům, kterým by mohl pomoci rychleji a plně automaticky odhalit problém a zakreslit ho do mapy.

26. 7. 2021

Vysoké učení technické v Brně