facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou, nabídky licencí

Britská společnost Artios Pharma, která se zabývá vývojem nových způsobů léčby rakoviny, uzavře s Masarykovou univerzitou licenční smlouvu. Ta firmě umožní využívat k výzkumu takzvané inhibice nukleáz patentované sloučeniny Masarykovy univerzity.

6. 3. 2018

Masarykova univerzita

Vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni (FEL ZČU) vyvinuli novou technologii pro vytváření pokročilých přijímačů slunečního záření využívaných v systémech koncentrované fotovoltaiky. Zajistili jejich vyšší výkonnost, spolehlivost a životnost. Solární panel s koncentrovanou fotovoltaikou, na níž se odborníci z RICE podíleli, je ode dneška za účelem testování umístěn na střeše Fakulty elektrotechnické ZČU.

4. 3. 2018

Západočeská univerzita v Plzni

Ve čtvrtek 1. 3. 2018 se v pražské galerii DOX uskutečnil již třetí ročník úspěšné konference Biospot, která propojuje středoevropské vědce v oblasti biologie, chemie a medicíny s českými a zahraničními investory. V rámci konference proběhla i anketa o problémech technologického transferu.

2. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

V pořadí již devátou výzvu projektů Proof-of-Concept (PoC) vyhlásil rektor Univerzity Palackého v Olomouci (UP) Jaroslav Miller. Zájemci mají možnost požádat až o jeden milion korun na podporu svých vědeckých aktivit vedoucích ke komerčnímu uplatnění.

21. 2. 2018

Univerzita Palackého v Olomouci

Posílení výzkumu nanotechnologií a biotechnologií v předaplikační fázi, tedy před jejich uplatněním v praxi, je hlavním smyslem společného projektu dvou vědeckých center Univerzity Palackého v Olomouci – Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM).

18. 2. 2018

Univerzita Palackého v Olomouci

Firma Unex z Uničova na Olomoucku získala prestižní zakázku. Vyrábí mohutné podvozky pro nové mobilní odpaliště vesmírných raket Ariane 6 na kosmodromu ve Francouzské Guyaně. Strojírensko-metalurgická společnost nyní pracuje na 16 sadách podvozků a spojovacích prvků.

18. 2. 2018

TC AV ČR

České vysoké učení technické v Praze v úterý 13. 2. 2018 slavnostně oznámilo spolupráci se společností GE Aviation Czech na výzkumu turbovrtulových motorů, leteckých technologií a zlepšení výuky studentů.

14. 2. 2018

Vědavýzkum.cz

Na konci ledna se v Bruselu uskutečnilo setkání politiků se zástupci vysokých škol a spolků k přeshraniční spolupráci v Evropě regionů. Zastoupena byla i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, která představila dosavadní průběh spolupráce s institucemi v Bavorsku.

10. 2. 2018

JCTT

Efektivní výzkum pro potřeby regionu přinese nová vzájemná dohoda, kterou uzavřela Akademie věd ČR (AV ČR) s Jihočeským krajem. Rámcovou smlouvu o spolupráci podepsala ve středu 7. února 2018 předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová a hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská v Biologickém centru AV ČR v Českých Budějovicích.

9. 2. 2018

Akademie věd ČR

Vývoj světově unikátního mikrovlnného plazmového systému umožňujícího za nízkých teplot nanášet vrstvy nanomateriálů na velké plochy i 3D objekty podpořila Technologická agentura ČR z programu ALFA. Na projektu se společně podíleli odborníci společnosti SVCS Process Innovation a výzkumníci z Fyzikálního ústavu AV ČR.

3. 2. 2018

TA ČR