facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Francouzská velvyslanectví v České republice, Rakousku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku pořádají první ročník online akce „Your PhD in France“. Konat se bude od 19. ledna do 3. února 2021 a bude se skládat z řady webinářů.

14. 1. 2021

Francouzský institut v Praze

Jiří Chýla ve svém aktuálním blogu reaguje na nedávný příspěvek Daniela Münicha, který se věnoval každoročnímu přerozdělování institucionální podpory výzkumu na vysokých školách.

13. 1. 2021
Jiří Chýla
Array
(
)

Elektronová paramagnetická rezonance (EPR) je důležitou vědeckou metodou, která výzkumníkům umožňuje získat hlubší vhled do struktury a funkce různých materiálů. Aktuálně dostupné klasické EPR metody mají však relativně nízkou úroveň citlivosti. Jak vysvětluje profesor Tomáš Šikola, výzkumníci v rámci evropského projektu PETER vyvíjí novou, citlivější metodu, která dokáže analyzovat látky a materiály až na mikroskopické úrovni.

13. 1. 2021

CEITEC

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vyhlašuje veřejnou soutěž ve výzkumu, vývoji a inovacích na realizaci programových projektů programu výzkumu, vývoje a inovací ERC CZ. Lhůta pro podávání projektů začala 12. ledna 2021 a končí 26. února 2021.

13. 1. 2021

MŠMT

Únorové setkání zástupců vysokých škol a výzkumných center REGON se uskuteční on-line ve středu 3. února 2021. Tématem tentokrát budou zkušenosti s projektovou podporou a možnosti financování výzkumu v life sciences.

13. 1. 2021

Masarykova univerzita

Ve  středu 13. ledna se od 11:00 do 12:15 uskuteční webinář pro všechny se zájmem o tematiku v oblasti genderové rovnosti v kontextu odpovědného výzkumu a inovací (Gender Equality in Responsible Research & Innovation).

12. 1. 2021

Technologická agentura ČR

S opatrným optimismem je možné prohlásit, že spolupráci českých a britských vědců v rámci programu Horizon Europe, Euratom R&T a kosmického programu Copernicus nic nebrání a výborná česko-britská vědecká spolupráce může i nadále pokračovat.

12. 1. 2021
Otakar Fojt
Array
(
)

V loňském roce skupina autorů asociovaných s PLoS Biology, společností Elsevier a Standfordskou univerzitou zveřejnila seznam 2 % nejcitovanějších vědců světa. Na českých výzkumných institucích jich působí celkem 359. Nejcitovanějším českým vědcem za rok 2019 byl Martin Pumera. Největší počet vysoce citovaných vědců působí na Akademii věd, Univerzitě Karlově a Univerzitě Palackého v Olomouci.

12. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Dne 21. ledna 2020 pořádá Evropská asociace univerzit (EUA) webinář na téma, jak umělá inteligence ovlivňuje a formuje doktorské vzdělávání „How artificial intelligence impacts and shapes doctoral education“.

12. 1. 2021

EUA

Jitka Čejková působí v Laboratoři chemické robotiky na Ústavu chemického inženýrství Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Kromě toho je jmenovaná jako Science Communication Manager v Evropské akci COST Chemobrionics a v minulém roce jí vyšla kniha Robot 100: Sto rozumů. V rozhovoru, který nám poskytla, se rozpovídala o své vědecké kariéře, grantové politice či hodnocení vědců. A také o tom, jak skloubila roli vědkyně s mateřstvím.

11. 1. 2021

Vědavýzkum.cz