
Archiv článků
Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje
události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Duševní vlastnictví
ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Transfer znalostí a spolupráce
příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou
Ústecký kraj spolu s Inovačním centrem Ústeckého kraje (ICUK) vyhlašují soutěž o nejinovativnější firmu regionu za rok 2018. Hodnotit se budou inovace výrobků, služeb a technologií v kategoriích malé a střední podniky a velké podniky. Soutěž, která se bude vyhlašovat každý rok, schválilo v pondělí 10. září 2018 zastupitelstvo kraje.
ICUK
Ministerstvo pro místní rozvoj - Národní orgán pro koordinaci (MMR - NOK) zveřejnilo Závěrečnou zprávu z Ex-post evaluace programového období 2007–2013 ve výzkumu a vývoji (VaV), zaměřené na zhodnocení 48 výzkumných center vybudovaných ze zdrojů Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Ve čtvrtek 8. listopadu 2018 proběhne pátý ročník Dne Technologické agentury ČR (TA ČR). V rámci programu se bude konat v dopoledních hodinách mezinárodní konference s názvem Research Valuation, která se zaměří na mladou generaci v kontextu změn, které přináší inovace a nové technologie. Celý den bude zakončen kulturně-společenským galavečerem při příležitosti předávání cen nejlepším projektům aplikovaného výzkumu.
TA ČR
V pátek 7. prosince 2018 se v Českých Budějovicích uskuteční diskuse u kulatého stolu s názvem “Perspectives of Czech Science: Coming to the Czech Republic to do excellent research”.
Vědavýzkum.cz
Studium překonání bakteriální rezistence kombinací antibiotik s nanočásticemi a sloučeninami stříbra metodami in vitro, in vivo a in silico zkoumal fyzikální chemik RNDr. Aleš Panáček, Ph.D. z Univerzity Palackého v Olomouci. Získal za to cenu předsedkyně Grantové agentury České republiky 2018.
Týmy předních českých a izraelských vědců budou spolupracovat na několika výzkumných projektech v oblasti vývoje nových léčiv s potenciálem budoucího využití jeho výsledků zejména při léčbě rakoviny. Toto jsou hlavní závěry nedávného setkání mezi českou delegací Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, vedené jejím ředitelem Zdeňkem Hostomským a zástupcem ředitele pro strategický rozvoj Martinem Fuskem, a vedoucími výzkumných skupin z prestižního Weizmannova institutu věd v izraelském městě Rechovot.
Delana Mikolášová
Kvantitativně hodnotit výsledky výzkumu jednotlivých vědeckých institucí je umění a jako v umění existuje i v této oblasti řada různých metod, jak hodnocení provádět a na co se soustředit. V postkafemlejnkovské éře je kladen i u nás důraz na to, co se vágně nazývá "excelence", která je obvykle spojována s články v časopisech, jako jsou Nature či Science. Není proto divu, že velký zájem vyvolávají žebříčky sestavené vydavatelstvím Springer Nature.
Rektoři 7 významných středoevropských univerzit odmítají návrh na geografické rozdělení prostředků rámcového programu Horizon Europe. Navrhovaný systém měl pomoci v překonání „inovační propasti“ mezi východní a západní částí Evropské unie. Rektoři ale chtějí, aby kritériem pro rozdělování prostředků zůstala excelence.
Vědavýzkum.cz
Dne 26. září jsem zase navštívil Institute of Science and Technology Austria (IST) v Maria Gugging. Konal se tam totiž pravidelný Science-Industry Day a na něm tentokrát přednášela Åsa Lindholm Dahlstrand, známá badatelka o tématu profesorské privilegium.
Dne 31. října 2018 se uskuteční 3. Den otevřených dveří v Testbedu pro Průmysl 4.0 a v Národním centru Průmyslu 4.0.
NCP 4.0