facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Pavel Doleček, náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Ministertva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), zahájil tento týden 68. plenární zasedání Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI). Jednalo se o první plenární zasedání, jež řídil z pozice předsedy ESFRI Jan Hrušák.

30. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Nadějné české inovativní start-upy, které by na podzim 2019 chtěly vyjet na akcelerační pobyt do Silicon Valley, New Yorku, Londýna nebo Singapuru, se mohou opět hlásit do projektu CzechAccelerator agentury CzechInvest. Projekt se otevírá již po šesté v řadě a nabízí start-upům pomocnou ruku při rozjezdu jejich podnikání na největších světových trzích.

30. 3. 2019

CzechInvest

Technologická agentura České republiky (TA ČR) vyhlásila výsledky vyhodnocení splnění podmínek návrhů projektů podaných do 6. veřejné soutěže ve výzkumu a experimentálním vývoji Programu EPSILON M-ERA.Net 2 Call 2018 vyhlášené dne 4. února 2019.

30. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Přes 2 miliony návštěvníků, 42 tisíc badatelských aktivit, 3 tisíce workshopů a téměř tisícovka živých vystoupení v Planetáriu! To jsou čísla libereckého science centra iQLANDIA, které dnes slaví páté narozeniny. A co vědecké zařízení nadělí turistům? Těšit se mohou i na nový provoz iQFABLAB – chytré dílny digitálního věku.

30. 3. 2019

iQLANDIA

Michal Kolář v nedávném rozhovoru hovořil o českých vysokých školách a neradostných perspektivách mladých navrátilců z postdoktorálních pobytů v zahraničí. Na tento rozhovor zareagoval Václav Hořejší, který tvrdí, že situace zdaleka není všude stejně špatná. Další příspěvek do diskuse nyní přidává Dalibor Štys. Problém podle něj tkví spíše v systémové rovině než v objemu finačních prostředků v české vědě.

29. 3. 2019
Dalibor Štys
Array
(
)

Skandál s falešnými výsledky výzkumu vyjde prestižní americkou Duke University na více než 100 milionů dolarů. Bioložka, kterou škola zaměstnávala, si měla vymýšlet výsledky svých výzkumů. Z důkazů přitom vyplývá, že univerzita o jejích praktikách věděla.

29. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Zdravá, konkurenceschopná a trvale udržitelná Evropa. To je téma a cíl, k němuž chce v následujících letech upínat pozornost mezinárodní tým univerzit v rámci společného výzkumu, sdílení know-how i kapacit. „Univerzitní koalici“ se rozhodly utvořit Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzita v Mariboru (Slovinsko), Univerzita v Rouen (Francie), Univerzita Rovira i Virgili (Španělsko) a Ferrarská univerzita (Itálie).

29. 3. 2019

Univerzita Palackého v Olomouci

Brazilský vědec hledal po dokončení doktorátu pozici v Evropě. Nakonec našel uplatnění na brněnském CEITEC VUT ve výzkumné skupině Magneto-Optická a ThZ Spektroskopie. Ve výzkumu se zaměřuje na zkoumání magnetických materiálů za použití vysokofrekvenční elektronové paramagnetické rezonance a mimo to plánuje posílit spolupráci mezi českými a brazilskými odborníky.

28. 3. 2019

CEITEC

Tým expertů Univerzity Palackého v Olomouci se zaměřuje na čím dál zjevnější vliv Číny – nejen na sousední země, ale rovněž na státy střední Evropy. „Pro Čínu nejsme tak daleko,“ říkají autoři záměru Sinofon, projektu za zhruba 175 milionů korun.

28. 3. 2019
Martin Rychlík
Array
(
)

Ani stříbrnou, ani zlatou, ale přímo platinovou službu nabízí nově Středočeský kraj. Program PLATINN (PLATform for INNovation) pomáhá malým a středním podnikům odhalit skryté příležitosti a navrhovat změny, které povedou k růstu firmy a rozvoji regionu. Program bude realizován skrze Středočeské inovační centrum (SIC).

28. 3. 2019

SIC