facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Velká Británie v prosinci 2017 oznámila, že občané Evropské unie žijící na britských ostrovech budou moci v zemi zůstat i po odchodu země z EU v roce 2019. Časopis Science píše, že nová dohoda tak pomáhá uklidnit obavy britské vědecké komunity.

29. 12. 2017

Vědavýzkum.cz

Technologická agentura ČR (TA ČR) vyhlašuje výsledky druhé veřejné soutěže Programu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje a inovací GAMA, PP2 - Seal of Excellence, vyhlášené dne 11. října 2017.

29. 12. 2017

TA ČR

20. prosince 2017 bylo definitivně dokončeno hodnocení výzvy č. 19 Excelentní výzkum, bezpochyby nejnáročnější a také nejdůležitější výzvy OP VVV. Po zveřejnění prvního (částečného) i finálního seznamu projektů začali většinou neúspěšní žadatelé zpochybňovat proces hodnocení (naposledy 21. prosince 2017 v Lidových novinách). Považuji proto za nutné ze své pozice poskytnout vyjádření k jednotlivým argumentům a ukázat, že hodnocení bylo transparentní a byly vybrány ty projektové žádosti, které nejlépe naplňovaly zaměření a nastavení výzvy.

28. 12. 2017

Václav Velčovský

Portál Vědavýzkum.cz úspěšně prožil rok 2017. Chtěli bychom se s vámi podělit o výsledky uplynulého roku a nastínit výhled našich plánů v roce příštím.

28. 12. 2017

Vědavýzkum.cz

Technologická agentura ČR (TA ČR) informuje o vyhlášení společné mezinárodní výzvy GENDER-NET Plus Joint Call 2017 v rámci schématu ERA-NET Cofund, do které můžete podávat projekty. Výzva se tematicky zaměřuje na projekty, které zohledňují v obsahu výzkumu genderovou dimenzi.

28. 12. 2017

TA ČR

Zbývá pouze pár dní do konce roku a nabízí se logicky otázka, jak se loni dařilo výzkumu a vývoji. Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz na rádiu Zet bilancuje oblasti týkající se legislativy, financování a personálních změn. Podle jeho slov velká očekávání převážil skromný výsledek.

27. 12. 2017
Rádio ZET
Array
(
)

Vliv inovací na naši společnost nebyl nikdy tak ohromný jako dnes. Mezi globální inovační lídry patří i Izrael – malá země s osmi miliony obyvatel. Izrael má přívlastek Startup Nation, či země startupů. Dalo by se možná říci, že celá země je vlastně jeden velký „startup“, který neustále hledá cesty ke svému zdokonalení a skrze inovace a kreativitu se dostává kupředu.

27. 12. 2017

V prosinci 2017 vyšly nové žebříčky Eduniversal Business Schools Ranking a Financial Times European Business School 2017, které hodnotí obchodní vysoké školy v jednotlivých regionech světa. Z českých škol se umístila především Vysoká škola ekonomická v Praze.

27. 12. 2017

Vědavýzkum.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) v programu Inovace výzvu na projekty ochrany práv průmyslového vlastnictví a posílení inovační výkonnosti domácích firem.

27. 12. 2017

API

Drobné nástroje, hračky pro děti nebo třeba modely uměleckých předmětů – to vše si možná už v dohledné době budou lidé běžně tisknout díky vlastním 3D tiskárnám. Důležité ovšem bude také to, jaké materiály poslouží jako náplně do takových tiskáren. Vědci z Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně nyní vyvíjejí nové materiály na základě unikátní české biotechnologie Hydal. Tato technologie umožňuje výrobu biopolymerů PHB z použitého fritovacího oleje. A tyto biopolymery, z nichž dále vznikají bioplasty, se mohou stát právě vhodnou náplní pro 3D tiskárny.

26. 12. 2017

VUT v Brně