
Archiv článků
Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje
události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Duševní vlastnictví
ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Transfer znalostí a spolupráce
příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou
What is so great about a postdoctoral stay, and what would probably annoy you? What is it like to move with your family, and what should you focus on when choosing a future research group? Join us and find out about academic mobility after PhD.
Czexpats in Science
Loňská Nobelova cena za fyziku byla udělena Johnu Clauserovi, Alainu Aspectovi a Antonu Zeilingerovi za to, že ukázali, že příroda se nechová podle našich představ založených na zkušenostech klasické fyziky. Co by si takovém objevu myslel Einstein?
Národní informační centrum pro Evropský výzkum (NICER) Technologického centra připravilo květnové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa. Přečtěte si o interaktivních workshopech pořádaných Technologickým centrem Praha a přijměte pozvání na květnové a červnové semináře k projektům programu H2020 či Pathways to Synergies.
Charles University Innovations Prague a.s. (CUIP) je dceřiná společnost Univerzity Karlovy, která byla založena v roce 2018. Jejím cílem je přenos vědeckých poznatků do reálného života. Aktuálně do našeho analytického týmu hledáme kolegu/kolegyni zodpovědného/zodpovědnou za technologický transfer vědeckých výstupů.
Místo výkonu: Praha
Kvalitní řečníky a působivé prostředí Dolní oblasti Vítkovice, v němž se konference poprvé konala, oceňovali účastníci NanoOstrava 2023. Ačkoliv ústředním tématem osmého ročníku konference byla energetika a životní prostředí, nechyběla ani vystoupení představující nové trendy výzkumu nano- a pokročilých materiálů a jejich aplikace v biomedicíně či průmyslu.
VŠB - Technická univerzita Ostrava
Akademie věd ČR vyhlašuje v souladu s příslušnými právními předpisy výběrové řízení na pozici tajemnice či tajemníka v Sekretariátu Vědecké rady AV ČR Kanceláře Akademie věd ČR.
Místo výkonu: Praha
Central and Eastern European regions have undergone significant socioeconomic transformation; following the fall of communism in the late 1980s and early 1990s, and European Union’s accession in recent years. What are the main challenges for the regions’ economies now?
https://open.spotify.com/embed/episode/0XZNFr0rLtV818c3hEUtaZ
Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Z dílny Metropolitní univerzity Praha. Tentokrát byl hostem Pavel Kavina, vedoucí odboru surovinové bezpečnosti MPO ČR a Michal Kolmaš, vedoucí Katedry asijských studií MUP. Moderuje: Michaela Buchníčková (MUP) Zprávy a redakce: Michaela Buchníčková, Radka Jančová (MUP).
https://open.spotify.com/embed/episode/0OB53cjurie649m6s6lDX4
GMO je zkratka, o které slyšel snad už každý z nás. Tipnete si, kolik potravin v českých obchodech nese toto označení? Možná vás překvapí, že ani jedna. Je produkt geneticky modifikovaný pro uživatele nebezpečný? Čeká lidstvo bez transgenních plodin nevyhnutelně hladomor? To si poslechněte v dalším Science Wine, které navazuje na přednášky Fakulty technologické Science Café. Iva s Romanem si ve studiu povídali s Tomášem Moravcem z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky. Pohodlně se usaďte a na zdraví!
https://open.spotify.com/embed/episode/2W5hgyRLXK0qkt3GgBK42f
S Tomášem Koblížkem z Filosofického ústavu Akademie věd ČR jsme si povídali o výzkumu hate speech, tedy nenávistných projevů zaměřených proti různým skupinám. Rozhovor, který se odehrával na půdorysu aplikované filosofie jazyka, nás dovedl k etickým otázkám, jako jsou omezování svobody slova, šíření dezinformací nebo plíživá akumulace nenávisti ve společnosti.
Vědavýzkum.cz