facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

What are the expectations and how far are the discussions on Central Bank Digital Currencies across the world? In a recent episode of Talking Economics, we took a closer look at digital currencies with Branislav Saxa, a CERGE-EI PhD alumnus, Principal Analyst, and Head of Monetary Analyses and Monetary Policy Transmission Team at Czech National Bank.

15. 8. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/0lcgKtAwUKfq8TcZwJm2UW

Píše se rok 1793. Opatství Saint Denis, chlouba francouzských panovníků, se otřásá v základech. Běsnící davy revolucionářů ničí sochy na portálech, vykrádají hrobky a rozbíjejí staleté vitráže. Francie zažívá své divoké devadesátky a středověké památky se stávají hromosvodem rozvášněných nálad tehdejší společnosti. Z jakého důvodu si přívrženci Velké francouzské revoluce vzali za terč zrovna baziliku Saint Denis? Proč je tato stavba tradičně považována za první příklad gotické architektury? A proč bychom podle autorů podcastu měli být s podobnými tvrzeními spíše opatrní?

15. 8. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/26SCmxiXruYh5ylFLNQoDT

Teoretický fyzik Peter Higgs, stojící za předpovědí existence Higgsova bosonu, je dnes zmiňovaný nejen mezi vědci, ale i v široké veřejnosti. Pro tu vstoupil do světla reflektorů ziskem Nobelovy ceny za předpověď oné částice. Pro svět vědy má však Peter Higgs ještě další důležitý význam a to díky příběhu, který se s jeho vědeckou kariérou pojí.

15. 8. 2023
Ondřej Havelka
Array
(
)

Na vývoji nové generace mozkových implantátů s využitím nobelovského materiálu grafenu se budou podílet vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého. Díky úspěchu v grantové výzvě Horizon Europe Hop On Facility se připojí k již řešenému mezinárodnímu projektu Evropské rady pro inovace (EIC) MINIGRAPH.

15. 8. 2023

Univerzita Palackého v Olomouci

Ve svém prvním roce již iniciativa Evropského inovačního a technologického institutu (EIT), nazvaná Deep Tech Talent Initiative (DTTI), vyvinula katalog kurzů, komunitu zapojených školicích subjektů a nabídky iniciativy. Ve snaze rozšířit komunitu a nabídku kurzů a splnit stanovený cíl (jeden milion studentů proškolených do konce roku 2025) vyhlásila DTTI svou první cenu.

15. 8. 2023

Technologické centrum Praha

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Z dílny Metropolitní univerzity Praha. Hlavní host: Petr Manoušek, moderuje Aleš Karmazin (MUP), redakce: Michaela Buchníčková a Radka Jančová.

14. 8. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/0FiFoBOvnERLmHiryFJUNP

Michaela Fencková se nedávno po 10 letech strávených v Nizozemsku vrátila zpět do Českých Budějovic, kde studuje neurovývojové poruchy a zakládá svou výzkumnou skupinu. V letošním roce byla oceněna cenou L’Oréal-UNESCO pro ženy ve vědě. Proč experimenty provádí zrovna na octomilkách a v čem vidí hlavní smysl podporování žen ve vědě?

14. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

Startup Dronetag nasměroval svůj výzkum a vývoj na novou legislativu v Americe i Evropské unii. Technologie českých vývojářů, kteří mají za sebou studium na Fakultě informatiky Českého vysokého učení technického v Praze, si poradí s digitální identifikací každého dronu.

14. 8. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci zve na jubilejní 10. národní konferenci transferu pořádanou pod záštitou spolku Transfera.cz. Putovní konferenci letos pořádá Univerzita Palackého v Olomouci a uskuteční se ve čtvrtek 19. 10. 2023. Nosným tématem jsou pro letošní rok zkušenosti a příklady dobré transferové praxe z evropských univerzit sdružených v konsorciu Aurora.

14. 8. 2023

Univerzita Palackého v Olomouci

Během poslední dekády se o odpadech začalo uvažovat jako o relevantním surovinovém zdroji a současně jako o předmětu seriózního výzkumu. Tím se zabývají i vědci z Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně včetně Stanislava Obruči, který hovořil o plánovaném multidisciplinárním výzkumu zaměřeném na zhodnocení odpadních surovin.

13. 8. 2023

Vysoké učení technické v Praze