facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Loni v lednu to začalo jedním tweetem a dnes je z toho má hlavní novinářská specializace i tento blog. Již rok sleduji úspěchy českých vědců a vědkyň. Co se jim podařilo? Čeho u nás i v zahraničí dosáhli? A co se očekává letos? Vítejte u dalšího přehledu vědy s českou stopou.

3. 1. 2023
Pavla Hubálková
Array
(
)

Dvacátý ročník tradiční konference České dny pro evropský výzkum (CZEDER) pořádané Technologickým centrem Praha ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR se uskuteční 14. února 2023. Konference bude příležitostí ke zhodnocení výsledků českého předsednictví Radě EU.

3. 1. 2023

Technologické centrum Praha

Lze žárovku, která přeměňuje elektrickou energii na světlo, něčím nahradit? Ano, lze. Vědci Martin Marek a Martin Toul z Loschmidtových laboratoří RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity popsali inovativní a udržitelný způsob, jak svítit. Objasnili doposud tajemstvím zahalený mechanismus svícení luciferázy mořského žahavce, jenž by mohl v budoucnu rozsvítit naše ulice.

3. 1. 2023

Masarykova univerzita

Dali jste si novoroční předsevzetí? Chyba! Proč to nedělat vám vysvětlí naši hosté z Katedry psychologie FF UK v další várce Balastu, ve které prozkoumáme hlubiny našeho vědomí i nevědomí. V hlavním rozhovoru se s doktorem Jakubem Kuchařem zaměříme na terapeutickou praxi a na psychoanalýzu. Co terapeuti preferují před novoročními předsevzetími? Jak v terapii pracovat s antipatiemi k pacientům? A v čem dnes trochu křivdíme Freudovi?

2. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/7GjpM6ZycwLJjNuuzPgCyx

Které osobnosti nejvíce udávaly trendy ve světové vědě a výzkumu v roce 2022? Časopis Nature sestavil žebříček deseti nejvýznamnějších osobností vědy, pěti žen a pěti mužů, kteří v letošním roce formovali vědu. Je mezi nimi například astronomka, díky níž jsme mohli spatřit jedinečné snímky vesmíru nebo vědkyně, která se stala hlasem Ukrajiny.

2. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

K zavedeným streamovacím platformám v České republice se přidává video platforma Watch and Know, která přináší divácky a soutěžně nejúspěšnější tituly z festivalu vědecko-populárních filmů Academia Film Olomouc (AFO). Zbystřit by měli nejen fanoušci kvalitních dokumentů, ale i rodiny s dětmi nebo učitelé, kteří by rádi doplnili výuku o poutavé snímky na probírané téma.

2. 1. 2023

Univerzita Palackého v Olomouci

Jaké články považují za nejzajímavější nebo nejdůležitější členové redakce portálu Vědavýzkum.cz v končícím roce 2022? Duševní zdraví, reforma doktorského vzdělávání, rozhovory s vědeckými osobnostmi nebo třeba raci ve vodě. Přečtěte si o tom, co v uplynulém roce nejraději četl (a psal) tvůrčí tým naší redakce.

1. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Vleklé dohady o peníze zbylé v programu Horizont Evropa, Německo zřizuje národní agenturu pro transfer technologií a Švédsko se připravuje na předsednictví Radě EU. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě politiky výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý prosinec událo. 

31. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Od útlého věku Kristýnu Boušovou fascinoval mikrosvět buněk a molekul. Nechtěla ho ale jen pozorovat, začala ho aktivně přetvářet. Nové molekuly z její laboratoře mohou posloužit medicíně i ochraně životního prostředí.

30. 12. 2022

Akademie věd ČR

Vláda s účinností od 22. prosince 2022 jmenovala do funkce devět z dvanácti členů Vědecké rady Grantové agentury ČR. Sedm z nich bude v tomto orgánu působit poprvé. Do čela rady byl nově jmenován stávající člen Rudolf Kučera.

30. 12. 2022