facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Unikátní on-line aplikace IDEA, vyvinutá při CERGE-EI, která mapuje svět vědeckých časopisů, jejich citovanosti a vědeckého vlivu, se dočkala slovenského rozšíření.

11. 3. 2022

CERGE-EI

Tentokrát si budeme povídat s absolventem Ladislavem Fojtlem, který po studiu úspěšně pokračuje ve svém oboru – nejvíce ho baví oponentura konstrukce vstřikovacích forem. Jak lze propojit zálibu v letadlech a studium na FT? Na co z dob studií Láďa nejraději vzpomíná? A šel by tu studovat znovu?

10. 3. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/6ub7wc4qwqCBdYzcvYKBNS

Navigace, hraní her, sledování pořadů nebo připojení k internetu. Jaké moderní technologie se v dnešní době v nových automobilech nachází a jak ovlivňují kybernetickou bezpečnost aut, prozradil Jiří Dostál, člen Katedry informační bezpečnosti a Laboratoře RFID.

10. 3. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/069HPn84y6NWVSdN2nIWup

Je potřeba, aby byla data korektní, aktuální, relevantní a přehledně zpracovaná. Elegantním řešením jsou právě otevřená data, která nemusí být pouhým vzdušným zámkem, ale realitou. Jak je tedy aplikovat v praxi?

10. 3. 2022
Martin Víta
Array
(
)

Pokračovat ve výzkumu v bezpečném prostředí – to je cílem stáží programu Researchers at Risk Fellowship, který v úterý 8. března schválila Akademická rada AV ČR. V tomto roce se stáže zaměří na žadatele z Ukrajiny, poté se program rozšíří o další země, kde vědce ohrožuje válka či pronásledování.

10. 3. 2022

Akademie věd ČR

i&i Biotech Fund oznamuje svoji další investici, která se tentokrát pohybuje ve výši 2 miliony USD a směřuje do americké společnosti Dracen Pharmaceuticals. Tato firma dokončuje první fázi klinického testování látky DRP-104 (sirpiglenastat), která má potenciál výrazně pomoci při léčbě rakoviny. Podle představitelů fondu jde o velmi nadějný projekt s možností zajímavého zhodnocení.

10. 3. 2022

i&i Biotech Fund

Využijte jedinečnou možnost, jak založit novou vědeckou skupinu či laboratoř na Univerzitě Karlově! Dne 1. března 2022 odstartoval již sedmý ročník soutěže PRIMUS, který si klade za cíle podporu vědeckých pracovníků, zvýšení dynamiky vědecké práce včetně mobility pracovníků a v neposlední řadě také rozvoje mladých vědeckých pracovníků.

10. 3. 2022

Univerzita Karlova

Technická univerzita v Liberci a společnost T-Mobile uzavřely 24. února 2022 memorandum o dlouhodobé spolupráci. TUL se tak stává již třetí českou univerzitou, na které T-Mobile implementuje své řešení privátní 5G Stand Alone sítě. Ta umožní studentům přístup k nejmodernějším technologiím a superrychlé síti a firmám pak poskytne prostor pro vývoj a implementaci řešení vedoucích k rychlejší digitalizaci českého průmyslu.

10. 3. 2022

Technická univerzita v Liberci

Martin Cienciala je zakladatel biotechnologické firmy Sampling Human, která se zabývá aplikací biologických organizmů při diagnostice nemoci. V rozhovoru jsem se ptal na to, jak se dělá biotechnologická firma a jak sehnat peníze pro startup. Co dělá Sampling Human a v čem jsou odlišní jejich bioroboti. Také jsme řešili syntetickou biologii a její roli v dnešním poznání. 

9. 3. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/3XpTVfoa04h8ShAkNx6zhO

Švýcarsko patří podle různých žebříčků mezi nejinovativnější země světa. Globálnímu inovačnímu indexu už suverénně kraluje řadu let. Jak upozorňuje ekonomický specialista Velvyslanectví ČR v Bernu Zdeněk Eliáš, cílem tamní vědecké diplomacie je tuto pozici dál upevňovat. A také se zaměřit na předvídání budoucího technologického vývoje. Vědecké prognózy se prolínají s ekonomickými.

9. 3. 2022
Jan Žižka
Array
(
)