facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Únorové setkání zástupců vysokých škol a výzkumných center REGON se uskuteční ve středu 5. února 2020 v Brně. Tématem jsou aktuální informace o aktivitách skupiny PES - Projektoví a ekonomičtí specialisté.

23. 1. 2020

Masarykova univerzita

Pro ojedinělý filantropický počin se rozhodli manželé Hana a Dalimil Dvořákovi, zakladatelé Nadace Experientia, která již sedm let podporuje mladé vědce v organické chemii a biochemii. V příštích dvou dekádách podpoří jejím prostřednictvím zahraniční stáže a vznik nových výzkumných skupin částkou 200 milionů korun.

22. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Vlastenecký sál se ve středu 15. ledna 2020 takřka zaplnil. Do historické budovy Karolina totiž zamířily desítky řešitelů, ale i budoucích zájemců o interní program Primus, jehož pátým ročníkem Univerzita Karlova láká skvělé mladé vědce k zakládání vlastních skupin.

17. 1. 2020

Univerzita Karlova

Vědci z Masarykovy univerzity budou komplexně zkoumat dopad prostředí, ale také životního stylu a socio-ekonomického postavení na lidské zdraví. To vše dovolí nová unikátní laboratoř, která vznikne v rámci projektu podpořeného jednou miliardou z veřejných zdrojů. 

16. 1. 2020

Masarykova univerzita

Od ledna 2020 povede nově vzniklé centrum RICAIP při Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT) německý vědec Tilman Becker, přední odborník na Průmysl 4.0. Přichází do České republiky z německého DFKI, jedné z nejvýznamnějších výzkumných institucí zaměřených na umělou inteligenci.

15. 1. 2020

ČVUT v Praze

Sledování dopadů klimatické změny na antarktické ledovce, permafrost, jezera, vodní toky či půdu a veškerý život od mikroorganismů až po nižší rostliny je hlavní náplní letošní vědecké expedice Masarykovy univerzity na základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova.

14. 1. 2020

Masarykova univerzita

Astrofyzik Ondřej Pejcha před sedmi lety vystudoval doktorské studium na Ohio State University, načež se stal postdoktorským pracovníkem na slavném Princetonu v USA. Získal tam i stipendium NASA, neboť zkoumá interakce dvojhvězd. Špičkový fyzik se následně dozvěděl o možnosti založení vlastní výzkumné skupiny na Univerzitě Karlově, což nabízí interní podpora Primus.

11. 1. 2020

Univerzita Karlova

Vysoké ocenění Americké matematické společnosti (AMS) dostane v pátek 17. ledna v americkém Denveru profesor Daniel Kráľ z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Organizace cenu každoročně uděluje svým členům, kteří významným způsobem přispěli k rozvoji matematiky.

6. 1. 2020

Masarykova univerzita

Společnost alevia spustila registraci na další ročník komplexního vzdělávacího programu Master of Public Administration v oblasti výzkumu, vývoje a inovací (MPA VVI) 2020/2021, který startuje v dubnu. Počet míst je omezen, uzávěrka registrace je do konce února nebo do vyčerpání kapacity.

6. 1. 2020

alevia

Mezinárodní konsorcium světových univerzit se pod vedením Univerzity Karlovy (UK) bude zabývat jedním z nejnaléhavějších sociálních a politických problémů dneška: environmentální krizí, kterou způsobuje změna klimatu. Vědci budou rozvíjet nové ekonomické znalosti, aby zlepšili strategie, jak se přizpůsobit změně klimatu a zmírňovat její dopady. 

5. 1. 2020

Univerzita Karlova