Vytisknout tuto stránku

Akademie věd ČR spustila hlasování o názvu „české exoplanety“

17. 10. 2019
Akademie věd ČR spustila hlasování o názvu „české exoplanety“

Včera v odpoledních hodinách bylo spuštěno hlasování o názvu pro hvězdu XO-5 v souhvězdí Rysa a planetu, která ji obíhá. Zúčastnit se může každý, vybírat je možné z 9 finálních kandidátů, kteří vzešli z více než 1700 zaslaných návrhů. Vítězný název oznámí Mezinárodní astronomická unie v polovině prosince 2019.

xo 5b

Každý stát na světě získal od Mezinárodní astronomické unie (IAU) možnost pojmenovat jeden konkrétní hvězdný systém tzv. exoplanet, tedy planet obíhajících jinou hvězdu, než je naše Slunce. Česká republika vybírá jméno pro hvězdu s katalogovým jménem XO-5, která se nachází v souhvězdí Rysa, a planetu s označením XO-5b. Návrhy se podle pravidel IAU neměly týkat žijících osob nebo osobností, které zemřely před méně než 100 lety, a neměla se navrhovat slova vymyšlená anebo podobná již existujícím astronomickým názvům.

Jára Cimrman neprošel

Protřídit došlých více než 1700 názvů vůbec nebylo snadné. „Seznam kandidátů se rázem snížil na přibližně 250 návrhů. Ty jsme roztřídili do několika kategorií a odstranili jsme návrhy, které byly nevhodné, například Smažený sýr a Okurkový salát,“ říká Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR, která předsedá české komisi pro výběr jména exoplanety. Největší kámen úrazu byl podle ní seznam již existujících jmen planetek neboli asteroidů. „Spoustu zaslaných návrhů jsme museli vyškrtnout právě proto, že už byly dříve použity pro asteroidy, například Amos, Dvořák nebo Smetana,“ dodává Ehlerová.

Největší počet návrhů obsahoval Járu Cimrmana. „To nás nepřekvapilo. Museli jsme je ale odmítnout, protože podle Cimrmana již se jmenuje asteroid,“ uvádí Soňa Ehlerová. Podobně musela komise vyškrtnout další spoustu návrhů jmen, která už jsou ve vesmíru použita – třeba Komenský, Bohemia nebo Libuše.

Hlasovat o finálních kandidátech je možné na formuláři na webu www.pojmenujexoplanetu.cz od 16. října 2019 do 3. listopadu 2019. Výsledky oznámí Akademie věd ČR na svých webových stránkách www.avcr.cz poté, co výsledky uvolní Mezinárodní astronomická unie. Předpokládaná doba oznámení všech jmen hvězd a planet v této celosvětové kampani je polovina prosince 2019.

Seznam 9 finalistů, z nichž je možné vybrat jméno „české exoplanety“ naleznete na hlasovacích webových stránkách.

Více o exoplanetách, jejich hledání a výzkumu se dozvíte v krátkých videích s Petrem Kabáthem z Astronomického ústavu AV ČR:

 

 

Zdroj: Akademie věd ČR