Čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách dostane biolog a světově uznávaný odborník na fotosyntézu sinic Josef Komenda z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Historik, popularizátor vědy a odborník na dějiny habsburské monarchie Gerhard Ammerer z Univerzity v Salcburku získá čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách.
Předsedkyně Akademie věd také udělí třem vědcům čestné medaile „De scientia et humanitate optime meritis“, které oceňují vynikající osobnosti za zvláště záslužnou činnost v oblasti vědy a humanitních idejí.
Milan Pospíšil z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze bude vyznamenán za mimořádné úspěchy v praktickém aplikovaném výzkumu v oblastech analýzy uhlovodíků, vlivu spalování na životní prostředí a tvorbě národní strategie použití obnovitelných zdrojů energie v dopravě. Medaili dále převezme bývalý předseda Akademie věd ČR a mezinárodně uznávaný odborník v oblasti výzkumu vícefázových chemických reaktorů Jiří Drahoš. Uznávaná vědkyně Helena Tlaskalová-Hogenová získává ocenění za dlouhodobý základní výzkum v oblasti imunologie; zaměřuje se na význam střevní mikroflóry pro vznik chronických nemocí.
Medailonky laureátů
Čestná oborová medaile Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách
Josef Komenda, Centrum Algatech, Mikrobiologický ústav AV ČR, navrhuje Akademická rada AV ČR
Josef Komenda dosáhl ve svém oboru fotosyntézy sinic světové úrovně a stal se obecně uznávanou autoritou. Jeho výzkumnou doménou jsou biochemické analýzy proteinových komplexů thylakoidních membrán sinic. Během své kariéry vyvinul unikátní izolační a analytické postupy. Objasnil a popsal jednotlivé kroky a detaily složitého procesu skládání a obnovy membránového komplexu fotosystému II.
Josef Komenda získal prestižní granty, přednáší na mezinárodních konferencích a publikuje ve významných vědeckých časopisech. Ve své laboratoři se také věnuje výchově doktorandů.
Čestná oborová medaile Františka Palackého za zásluhy v historických vědách
Gerhard Ammerer, Fachbereich Geschichte, Universität Salzburg, Österreich, navrhuje Historický ústav AV ČR
Gerhard Ammer patří ke špičkovým a mezinárodně uznávaným historikům. Ve svém výzkumu se zaměřuje na právní dějiny habsburské monarchie, dějiny správy, hospodářské a sociální dějiny města Salcburk, dějiny kriminality, rezidencí a gastrosofie.
Významně se také angažuje jako popularizátor vědy. Podílel se na několika výstavách, je autorem či spoluautorem několika desítek hojně citovaných monografií a odborných studií. Významně přispěl k rozvoji mezinárodní spolupráce, mimo jiné i s vědeckými pracovišti v České republice. Gerhard Ammer za svůj mimořádný přínos v humanitních vědách získal řadu prestižních ocenění.
Čestná medaile „De scientia et humanitate optime meritis“
Milan Pospíšil, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, navrhuje Akademická rada AV ČR
Milan Pospíšil dosáhl mimořádných úspěchů v praktickém aplikovaném výzkumu v oblastech analýzy uhlovodíků, vlivu spalování na životní prostředí, progresivních technologií výroby paliv a tvorbě národní strategie použití obnovitelných zdrojů energie v dopravě.
Jako přední odborník se výrazně zasloužil o rozvoj spolupráce s průmyslovými partnery ze sféry zpracování ropy a petrochemie, s plynárenskými distribučními společnostmi a orgány státní správy.
Jiří Drahoš, Ústav chemických procesů AV ČR, navrhuje Akademická rada AV ČR
Jiří Drahoš je mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti výzkumu vícefázových chemických reaktorů, ve které se překrývají obory chemického, nukleárního a strojního inženýrství. Publikoval v řadě prestižních časopisech a přednášel na významných mezinárodních konferencích. Jeho práce jsou hojně citovány. Je členem Učené společnosti ČR.
Jiří Drahoš byl jako vůbec první kandidát ze střední a východní Evropy zvolen v roce 2005 prezidentem Evropské federace chemického inženýrství, která reprezentuje více než 100 tisíc odborníků z 28 států. Je také čestným členem Britského institutu chemických inženýrů IChemE, byl členem prestižní Výkonné komise Světové rady chemického inženýrství a je dlouholetým předsedou České společnosti chemického inženýrství a členem představenstva Svazu chemického průmyslu ČR.
Helena Tlaskalová-Hogenová, Mikrobiologický ústav AV ČR, Navrhuje Akademická rada AV ČR
Helena Tlaskalová-Hogenová se dlouhodobě zabývá základním výzkumem v oblasti imunologie. Zaměřuje se na význam střevní mikroflóry pro vznik chronických nemocí, jako jsou celiakie nebo potravinové alergie, a na imunopatologii střev včetně rakoviny. Své vědecké výsledky publikuje v renomovaných časopisech.
Oceněná vědkyně je členkou Učené společnosti ČR, zahraniční členkou Královské společnosti věd a umění v Göteborgu, čestnou členkou České a Slovenské imunologické společnosti a řady dalších institucí. Získala také četná významná ocenění; prezident Petr Pavel udělil v roce 2023 Heleně Tlaskalové-Hogenové medaili Za zásluhy 1. stupně v oblasti vědy.
Zdroj: Akademie věd ČR