facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Aktivity na podporu ukrajinských akademických pracovníků

1. 3. 2022
Aktivity na podporu ukrajinských akademických pracovníků

ResearchJobs.cz se zapojuje do aktivit, jejichž cílem je poskytnout informace o akademických, výzkumných, případně studijních příležitostech v ČR. Dále podat přehled o tom, co, jak a kdy je potřeba zajistit po stránce administrativní, respektive legislativní a vízové a také koho v ČR na jednotlivých pracovištích kontaktovat.

ResearchJobs.cz je v kontextu ČR největším pracovním portálem, který se specializuje na nabídku akademických pozic a pracovních pozic v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a také témat dizertačních prací. Každoročně je na něm vystaveno více než 1000 inzerátů, převážně z vysokých škol a veřejných výzkumných institucí.

Po bezprecedentních a zločinných krocích Ruska ve vztahu k Ukrajině jsme se bez váhání rozhodli zapojit se do aktivit na podporu ukrajinských akademických a výzkumných pracovníků a pracovnic. Během pátku 25. 2. jsme zkušebně spustili po koordinaci s Czexpats in Science sekci (převážně v ukrajinštině), na které se především agreguje nabídka pracovních pozic vhodných pro naše ukrajinské kolegy a kolegyně. Tato sekce je k dispozici na adrese: www.researchjobs.cz/ua/

Cílem je poskytnout informace o akademických, výzkumných, případně studijních příležitostech v ČR, dále podat přehled o tom, co, jak a kdy je potřeba zajistit po stránce administrativní, respektive legislativní a vízové a také koho v ČR na jednotlivých pracovištích kontaktovat.

Naše aktivity jsou v souladu s Prohlášením Rady pro výzkum, vývoj a inovace: „(…) Rada doporučuje vládě České republiky zajistit potřebný přístup ukrajinských vědců a jejich rodinných příslušníků ke zdravotní péči, sociálnímu a hmotnému zabezpečení, přístup na trh práce, ke vzdělání apod. (…)“

Sekce se skládá z následujících stránek:

  • Aktuální nabídky pracovních pozic a stáží v ČR/SR (Актуальні пропозиції робочих місць та стажувань у Чехії/Словаччині) – klíčová část celé sekce
  • Vízové povinnosti, povolení k pobytu a pracovní povolení (Візові вимоги, дозвіл на проживання та роботу)
  • Přehled relevantních institucí a kontaktů pro výzkumníky a akademické pracovníky (Огляд відповідних установ та контактів для дослідників та науковців)
  • Užitečné informace, nabídky a odkazy (Корисна інформація, пропозиції та посилання)
  • Přehled prohášení českých institucí k válce na Ukrajině (Огляд заяви чеських установ стосовно війни в Україні)

Chtěli bychom Vás poprosit, zda byste za Vaši instituci mohli připravit (kromě nabídek práce, stáží či doktorského studia):

  • informace o kontaktech pro potenciální zájemce o uplatnění na Vaší instituci/fakultě z řad ukrajinských akademických/výzkumných pracovníků a pracovnic či zájemců o doktorské studium (těch, kteří nejsou aktuálně zaměstnanci či studenty Vaší fakulty),
  • odkazy na informace o aktivitách vztahujících se k pomoci Ukrajině,
  • odkazy na prohlášení vztahující se k válce na Ukrajině.

Obecně apelujeme na vedení VŠ a v. v. i., aby tyto instituce připravily nabídky vhodných pracovních příležitostí, krátkodobých i dlouhodobých stáží, které umožní pokračovat našim ukrajinským kolegům a kolegyním v akademické a výzkumné práci. Máme při tom neustále na paměti možné osudy jednotlivých lidí a jejich blízkých, kterým můžeme určitým způsobem pomoci. (Publikace takovýchto nabídek je samozřejmě bezplatná. Informace o praktické realizaci: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Jsme přesvědčeni, že propagace jednoho (centrálního) místa, na němž se koncentrují relevantní i informace v ucelené podobě směrem k našim ukrajinským kolegům a kolegyním je výrazně efektivnější, než předávání partikulárních nabídek. Věnujeme významnou část našeho času i finanční prostředky na to, abychom relevantní informace soustředili na jedno místo a následně je předávali směrem na Ukrajinu.

Jsme velmi vděčni za jakoukoliv spolupráci a podporu!

Za portál www.researchjobs.cz

Martin Víta

Mgr. Martin Víta, Ph. D.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
zakladatel portálu www.researchjobs.cz
+420 604 619 669

 

Zdroj: ResearchJobs

redakčně upraveno